Hormon Bozukluğu Nedir?

hormon bozukluğu sanabanabilgi

İnsan vücudu için belirli bir düzen var olurken homon bozukluğu yaşanması birçok nedenden kaynaklıdır. Hem organların hem de vücut işleyişinin düzenli çalışması gerekir. Bu süreçte hormonların rolü vardır ve kimyasalların etkisiyle bu devam eder. Eksiksiz bir şekilde vücudun çalışması adına hormonlar az ya da çok olmamalıdır. En ufak bir dengesiz halinde birçok problemin bir arada bulunmasıyla karşılaşırız.

Hormon Bozukluğu Anlaşılır Mı?

Farklı belirtilerle hormonlarda bozukluk olduğunu anlayabilmek söz konusudur. Bunların başında aşırı kilo alımı gelir. Bir anda kişinin kilo almasıyla hormonlarda çalışmama ihtimali ortaya çıkar. Ayrıca aşırı stres olma hali de yine hormonların yetersizliğini gösterir. Özellikle Endokrin sisteminde hasarların bulunması da birçok hastalık için tetikleyici unsurdur.

Hormon Bozukluğu Neden Olur?

Kadın ya da erkeklerde görülme durumu var olan hormon bozuklukları birçok belirsiz duruma bağlıdır. Eğer böyle bir durumu hissederseniz dengesini etkileyen besinleri bilmeniz gerekir. Son yıllarda artış göstermesinin başlıca nedeni ise organik olmayan besinlerin aşırı tüketimidir. Çünkü besinlerin hemen hepsinde antibiyotik bulunur. Ayrıca PCV ve cıva gibi sağlıksız maddeleri içermesi de tam anlamıyla bir tehdittir. Bu ürünlerin vücuda girmesi östrojen ve progesteron hormonlarındaki sinyalleri bozar.

Şeker Denge Bozucu Mu?

Kan dolaşım sürecinde hücrelere taşıma görevindeki şeker ile ilgili birçok ayırt edici durum vardır. Fazla şekerin hormon bozukluğu ortaya çıkardığı bir gerçektir. Özellikle ani yükselme durumlarında östrojen ve testosteron dengesizliği olur.

Beyaz Ekmekle Stres Gelir

Eğer ben çok stresli dönemlerden geçiyorum diyorsanız mutlaka beyaz ekmek tüketimini bırakmalısınız. Çünkü gluten ve şeker içeren beyaz ekmekler bir anda adrenalin bezlerini yükseltir. Bununla birlikte stres kaynağı olan iltihaplanmalar ortaya çıkar. Kişinin çok daha gergin ve stresli olması da doğrudan aslında beyaz ekmeği tüketmesiyle açıklanır.

Kafein Fazlası

Çok sık bir şekilde kahve tüketen insanlarda uyku problemleri baş gösterir. Gece uykusu almamak ise beraberinde birçok hastalığı getirir. Ancak etkisi elbette ki bununla sınırlı değildir. Çünkü kafein barındıran içecekleri günlük olarak tüketmek aynı zamanda hormon bozukluğu demektir.

Kötü beslenme ya da devamlı aynı alışkanlıkların devam etmesi de beraberinde sıkıntılı süreçleri getirir. Bundan kaçınma adına kişinin daha sağlıklı beslenmesi ve her açıdan iyi bir kaliteye sahip olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir