Histamin Diyeti Hakkında Her Şey!

Vücut içi tüm sistemlerde var olan histamin diyeti ile de öne çıkıyor. Hem toksin hem de alerji durumlarıyla virüslerden koruma sağlayan histamin son derece önem taşır. Bağışıklık ve sindirim sisteminin yanı sıra nörolojik bölgede de bulunurken eksikliği çeşitli sorunlar getirir. Hangi gıdaların vücudu nasıl etkilediğini anlama adına bu diyet uygulanır. Çünkü düşüklüğü gibi yüksek çıkması da problemli bir durumdur. Böyle sağlık sorunlarının olmaması adına yüksekliğinde diyet uygulanır.

Histamin Oranları Nedir?

Kişide histamin yüksekliği olması üretiminin harcanmaması anlamına gelir. Bu durumda kanda histamin yüksekliği oluşurken ilaç kullanımları ya da genetik nedenlerle ortaya çıkar. Alerjiye benzer durumların yaşanmasını da kaçınılmaz hale getirir. Normal seviyeye inmesi adına mutlak surette doğru beslenme şarttır. Eğer kişide yüksek histamin varsa fermente gıdaların kullanımdan uzak durulmalıdır. Turşu, yoğurt gibi ürünlerin yanı sıra eskitilmiş peynirler de tüketmez kişi. Ayrıca kuru meyveler ve avokado yüksek histamin içerir. Bununla beraber nohut ve mercimek tüketimi de alerjik reaksiyonların görülmesine neden olur. Sirke, konserve gıdalarla maya içeren besin maddelerin tüketimi artık söz konusu olmayacaktır. Kırmızı biber, tarçın ve karanfil de en yüksek histamin içeren gıdalar arasındadır.

Düşük Histamin Kişiler Neler Tüketebilir?

Kişinin değerlerinin düşük olması durumunda histamin diyeti önem kazanır. Organik hayvansal ürünler ilk madde olmakla beraber taze balık seçimleri idealdir. Ayrıca glüten olmayan tahılların tüketiminde de sakınca yoktur. Yumurta sarısı ve zeytinyağı tüketimiyle de kişinin değerlerinin yükselmesi sağlanır. Baharatlar arasında yararlı olanları ise zerdeçal, zencefil ve kekiktir. Bununla birlikte Hindistan cevizi, badem ile yer fıstığı ezmesi de günlük olarak alınır.

Yüksek Histamin Belirtileri Neler?

Sık baş ağrısı durumlarının yanında uykuya dalma güçlükleri de yüksek histamin durumunu gösterir. Ayrıca baş dönmesi, kalpte çarpıntıların tekrarlanması, sıcak basma ve bulantı durumları da vardır. Bununla birlikte psikolojik noktada değerlendirmek gerekirse kişinin endişe halinin uzun süreli devam etmesi de belirtileri olarak kabul görür. Bu durumlar varsa güzel bir şekilde diyetini uygulayarak sonuçlarını görebilirsiniz.

Histamin Diyeti Kimler Yapar?

Kişinin devamlı alerjik durumlarda olması ya da bağışıklığında sorunlar bulunması şüpheleri peşi sıra getirir. Eğer kendinizi sağlıklı hissetmiyorsanız hemen histamin diyeti yaparak sonuçlarını görebilirsiniz. Eğer diyet sonrasında vücudun dış saldırılara karşı daya dayanıklı olduğu sonucu çıkarsa histamin değerlerindeki düşüklük ortaya çıkacaktır. Söz konusu diyete dair genel kurallar ise en az besinler kadar değerlidir. Yukarıda belirtilen besinleri kullanarak bir haftalık plan yapabilirsiniz. Bununla birlikte buzdolabında çok uzun süre durmuş ürünlerin tüketiminden kaçınmalısınız. Çünkü beklediği her saat yüksek histamin değerlerine ulaşmasını sağlar. Bunun yerine doğrudan dondurucu atılması çok daha sağlıklı olur.

Histamin Diyeti Neler İçerir?

Fermente ürünlerin kullanımı da diyette söz konusu değildir. Ayrıca işlenmiş ve paketli besinleri de almayarak güzel bir histamin diyeti yapabilirsiniz. Bu diyetin çok uzun süre uygulanması yanlıştır. Bundan dolayı en ideali 1 haftalık süreçtir. Ancak 1 ay boyunca da uygulanmasında sakınca içermez.

Sabah kahvaltılarında yumurta sarısı iyi bir seçim olur. Zeytinyağı ile sebze tüketimi de uygundur. Özellikle karpuz ve elma ara öğünlerde yenir. Akşam yemeklerinde ise ızgara taze balık ya da tavuk yiyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken başlıca husus katkı maddeli ürünlerden kaçınmaz ve taze ürünlerin kullanımını sağlamaktır. Böylelikle bağışıklık sorunlarınızı geçirerek daha dirençli bir vücuda sahip olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir