Herkesin Yaptığı SEO Hataları Neler?

Hemen her site sahibi hızlı bir şekilde trafik çekebilmek ve reklam almak adına çeşitli işlemler yaparken seo hataları neler olur? Her ne kadar daha hızlı sonuç almayı istese de telafisi güç sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için mutlaka algoritma yapısını bilerek ve soğukkanlı kalarak işlemleri yapmalısınız. Eğer trafik ve yapılanma açısından eksiklikleriniz varsa seo işlemlerine yeniden başlamalısınız. Bu sayede kısa zaman diliminde blog üzerinden para kazanmaya da başlayabilirsiniz. Günümüzde optimizasyon süreçleri olmadan sitenizi geliştirmeniz pek mümkün olmadığı için tek yoldu. Ancak elbette ki bu süreçte çeşitli hataları istemeden de olsa yapabilirsiniz. Peki, sizce sitenizde hangi seo hatalarına sahipsiniz?

Anahtar Kelime Bazlı SEO Hataları Neler?

Kaliteli ve özgün bir içerik içerisindeki anahtar kelime kullanımları son derece önemlidir. Ancak en yaygın seo hataları arasında bu durum gelir. Çünkü hiçbir plan olmadan seçilerek kullanılan anahtar kelimeler çoğu zaman siteye dert olur. Ayrıca stratejik davranmadığı gibi ilgisiz anahtar kelime sıralaması da sorun teşkil eder. Bununla birlikte sitede yer alan farklı içeriklerde devamlı aynı anahtar kelimelerin kullanımı da problemi büyütür. Site özelinde sağlık değerleri adına çeşitli keywords.io benzeri sitelerden yarar sağlayabilirsiniz.

Anahtar kelimelerin mutlaka içerikle uyumlu olması gerekir. Bambaşka bir konu özelinde kelimeleri bulundurmanız hiçbir anlam ifade etmez. Halihazırda Google botları tarafından gerçekleşen işlemlerde içerikle anahtar kelime arasında bağlantı olmadığı sonucu çıkarsa içerik kalitesi düşer. Bununla birlikte yine benzer kelimelerin kullanımı da gereksiz algılanır.

Anahtar kelimelerin içerikte çok sık geçmesi de seo hataları neler sorusuna bir başka yanıttır. Ayrıca cümle içerisinde mutlaka anlamlı bir şekilde bulunması da yine yapılması gerekenler arasındadır. Her cümlede anahtar kelime bulunmasıyla içeriğin harika bir kazanım sunacağını düşünmek son derece yanlıştır.

İçerik Oluşturma Süreçlerinde SEO Hataları

İçeriklerinizi kullanıcı odaklı yazmaya başlamalısınız. Bunu yaparken nelere sahip olacağınızı kişiler belirler ve tam anlamıyla buna yönelik planlar yapmalısınız. Doğrudan arama motorları için bir içerik yazma durumu tam anlamıyla fiyaskoyla sonuçlanır. Her ne kadar botlar inceleyerek kalite puanlaması verse de burada da belirleyici olan kullanıcı odaklı olup olmadığıdır. İçeriklerinizde mutlaka sade bir dil kullanmalısınız. Ayrıca faydalı bilgiler vermeyi de ihmal etmeyin. Devamlı yüzeysel anlatıma sahip olan içeriklerle hiçbir seo başarısı elde edemeyeceğinizi unutmayın.

İçerik Kalitesi

Halihazırda içerik özelinde bir başka durum ise kaliteli seçimdir. Çünkü çok daha fazla içeriğe sahip olmalıyım düşüncesiyle her gün onlarca giriş yapabilirsiniz. Her içeriği siteye ekleyerek sayıyı yükseltmek sizin elinizde. Ancak zayıf içeriklerle dolu bir sitenin iyi olmayacağını bilmelisiniz. Planlı ve özgün çalışmalarla daha yararlı konulara değinmelisiniz. Her türden yazının olduğu siteler cazip olmaktan çıkar. Ne dediği belli olmayan içeriklerinizin sitenizde bulunmasına gerek yoktur. Günlük bir ya da iki tane içerik koyarak da harika bir kaliteye sahip olabilirsiniz. Burada Google ya da diğer arama motorları, sayıya değil, kaliteye bakar. Nicelik her zaman için arka planda kalır.

Backlink Satın Alma Hatası

Sitenizin daha hızlı tanınması adına çeşitli siteler üzerinden backlink çalışmaları yapmalısınız. Ancak ücret karşılığında küçük sitelere sitenizin linki vermek çoğu zaman hata olur. Çünkü mutlaka bu linklerin belirli aralıklarla düzenlenmesi ve yenilenmesi gerekir. Bununla birlikte daha iyi sitelere verilecek linklerin sitenize faydası olur. Bunun dışında kalan sitelerde link bırakmak hiçbir kazanç getirmediği gibi zararlı olur. Çünkü Google tespiti kolaylıkla yapar ve sitenizin çok aşırı link sunduğunu görür. Doğal olmayan yolları tercih etmek ise hiçbir zaman arama motorlarının istemeyeceği bir durumdur.

Benzer İçerikler Bulunması

Hemen hemen aynı konunun anlatıldığı farklı içeriklere sahip olmak da seo hataları neler için bir başka cevap olur. Eğer aynı anahtar kelimeleri içeriyorsa mutlaka bu içerikleri bir araya getirmelisiniz. Çünkü en az iki kelimenin aynı olduğu anahtar kelimelerin bulunduğu içeriklerin birden fazla olması sakıncalıdır. Buna dikkat ederek de konuları belirleyerek içerik yazmaya başlamalısınız. Ayrıca URL konusunda da çok uzun ve anlamsız olması da SEO zayıflığını beraberinde getirir. Bağlantı metni kullanımı konusunda da artık bot odaklı çalışmaları bir kenara bırakmalısınız. Yalnızca aşırı kullanım link paylaşımlarıyla bağlantı sorunları ortaya çıkar. Her ne kadar geçmiş dönemlerde başarı getirse de günümüzde bu şekilde bir kazanç olmayacağını söylemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir