Her Şeyiyle Deprem Hazırlığı

Ülkemizin fay hatları üzerinde yer almasından ötürü deprem hazırlığı büyük önem taşıyor. Bununla birlikte güvenlik önlemlerini almamanın bedeli de ağır oluyor. Başta ev dekorasyonu olmak üzere evimizde yapabileceğimiz birçok husus bulunuyor. Evleri her yönüyle depreme hazır hale getirmenin detaylarını sizler için derledik. Hemen şimdi sanabanabilgi deprem hazırlığı önerilerine göz atabilirsiniz.

Mobilyaları Sabitleme

Evlerimizde dekorasyon açısından birçok seçeneğimiz vardır. Daha ziyade görünüm, renk ve odaların kullanımına göre seçimler yaparız. Ancak bilmemiz gerekir ki deprem kuşağında yaşıyoruz. Trakya, Marmara, Ege, Doğu Anadolu ya da Güneydoğu… Hepsi için deprem gerçeği söz konusudur. Bununla birlikte mobilyalarımızı ve tüm diğer unsurları da deprem hazırlığı özelinde gerçekleştirmeliyiz. Bu doğrultuda işe mobilyalarla başlayabilirsiniz. Çünkü koltuk takımlarının yanı sıra hareketsiz tüm mobilyalarınızı sabitleyerek deprem sırasında risk oluşturmasını önleyebilirsiniz. Bunlar arasında vitrin, beyaz eşyalar, gardırop ve kitaplıklar başta gelir. Ayrıca televizyon ünitesini de yine vidayla duvara monte etmeniz yarar sağlar. Ayrıca konsol ve masalarınızı da yine sabitleme işlemiyle güvenilir alan haline getirebilirsiniz. Bu işlemlerde şüphesiz ki çivi değil, vida ve dübel kullanımı da önemlidir.

Eşyaları Yerleştirme Taktiği

Hemen her evde bulunan vitrin ve konsolların içerisindeki eşyalarınızı nasıl yerleştirdiniz? Burada ağır eşyaların doğru konuma getirilmesi son derece kritiktir. Olası bir devrilme durumunun yaşanmaması için her ayrıntıya değer vermeliyiz. İlk olarak ağır olan obje ya da aksesuarlarınızı mutlaka daha alt raflara koymalısınız. Bu sayede sallantı sırasında vitrinin devrilmesini önleyebilirsiniz. Eğer üst raflarda ağırlık daha fazla olursa bir anda devrilme gerçekleşir.

Avizeler Hafif Mi?

Özellikle çok ağır ve gösterişli avizelerin birer tehdit olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte deprem hazırlığı için tam anlamıyla risktir. Daha hafif ve sade avizeleri kullanmanın yaralanmaya neden olmayacağı açıktır. Ayrıca avize bölümleri yatak, koltuk üzerinde de olmamalıdır. Odaların orta bölümünde ve alt kısmı tamamen boş alanda bulunması da bir başka püf noktadır.

Deprem Hazırlığı Gerekenleri

Pencere ve balkonlarda çok ağır çiçeklerin bulunması da deprem hazırlığı için uygun değildir. Özellikle saksıların bulunması nedeniyle balkondan aşağıya savrulma ihtimali yüksektir. Bunun sonucunda deprem anında kaçacak insanların üzerine düşmesi olasıdır. Söz konusu tüm depremlere karşı bilinçli olmanın sağladığı avantajlardan yararlanmamız gerekir. Özellikle deprem kuşağında yer alan ülkemizde bu tip olası felaketlerin artık olağan olduğunu unutmamalıyız. Evimizdeki dekorasyona dair bu tip detayları uygulayarak çok daha hazırlıklı hale gelebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir