Hayvan Hakları Hareketi Nereden Geliyor?

hayvan hakları hareketi

Günümüzde hayvan hakları hareketi çok geniş bir alanda faaliyetlerine devam ederken acaba nasıl ortaya çıktı? Halihazırda hayvanlara yönelik şiddet ve baskıların getirdiği sorunlar nelerdir? Hem ülke içi hem de dünya genelinde hayvanların yaşadığı belli başlı sorunlar vardır. Bunlar ülkelerin sahip olduğu özelliklere göre değişirken hayvanların birey olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunanların sayısı her geçen yıl artıyor. Bu kapsamda güçlü bir desteğe sahip olan Hayvan Hakları Hareketi benzersiz çalışmalar yapıyor. Hayvanlara yönelik kötü muamelenin yanı sıra deneylerde kullanımı da sert tepkileri beraberinde getiriyor.

Hayvan Hakları Hareketi Doğuşu

Bu yüzyılın bir ürünü olan hayvan hakları hareketinin doğuşunu sağlayan deneyin sahibi Doktor Harry Harlow ismindeki bir araştırmacıdır. 1960 yılında gerçekleştirdiği maymunlar ile ilgili deneyde büyük sorunlar yaşadı. Acımasız deneylerle ünlü olan bu doktorun aslında insanlara katkısı da söz konusudur. Ancak şüphesiz ki yaptığı uygulamalar, hayvan severleri çileden çıkardı. Bunlardan en trajik olanında ise maymunlar üzerinde anne bağı özelinde çalıştı.

Kafes İçi Deneyler

Seçtiği bir bebek maymunu annesinden aldı. Sonrasında küçük bir kafes içerisine koydu. Tek başına olan maymun burada büyümeye başladı. Bilhassa annesiyle güçlü bağlara olan bebek maymunları bu şekilde tekli kafesleri içerisine aldı. Yaklaşık bir yıl maymun hiçbir şey yapmadan bu kafeste durdu. Ardından serbest bırakılan maymunun özgür kaldıktan sonra bile yapacak hiçbir şeyi yoktu. Hem hareketleri gelişmedi hem de zihinsel anlamda yaşadığı travmalar büyük yük oldu.

Acımasız Bebek Maymun Deneyi

Güzel bir bebeklik geçiren ve annesiyle mutlu olan maymunları bu şekilde tekli kafeslere alması büyük bir travma getirdi. Sonuç olarak ise aslında güzel bir çocukluk dönemi geçirmenin hayatın geri kalanını kurtarmaya yetmediği sonucuna vardı. Çünkü hayatın hangi döneminde olursa olsun şok etkisi yaratan olaylarla zihinsel sorunlar ortaya çıkar. Bununla birlikte bu korkunç çalışmanın ortaya çıkması ve yayınlanmasıyla hayvan hakları hareketi ortaya çıktı. Tek tük verilen tepkilerin bir araya gelmesiyle bu muamelelerin bitmesi üzerine çalışmalar ortaya kondu. Ancak yine de birçok farklı deneye hayvanların konu olması durumu değişmedi. İnsanların nasıl tepkiler vereceği ya da ürünlerin insanlara nasıl etkiler bırakacağını hep hayvanlar üzerindeki çalışmalarla yürüttü bilim insanları. Bu durumu bazı kişiler desteklese de hayvanların tam anlamıyla hayattan kopmasına neden olan deneyler içerisini alınmasına tepkiler devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir