Hamilelikte Spor Egzersizleri Nasıl Olmalı?

Halihazırda uzun zaman önce asla önerilmese de artık hamilelikte spor egzersizleri büyük öneme sahiptir. Anne adaylarının daha rahat doğum süreci geçirmesini sağlamasının yanında bebek sağlığına da katkısı vardır. Bununla birlikte yaşam tarzına uygun ve son derece ılımlı egzersiz hareketleri söz konusu olur. Aşırıya kaçmadan kolaylıkla yapılabilecek pratik spor hareketlerine devam edebilirsiniz. Ancak fiziksel anlamda kişinin kendisini zorlaması risktir. Bununla birlikte, hiçbir şekilde hareket etmemek de hamilelikte yapabilecek en kötü durumlar arasındadır. Peki, hamilelikte spor egzersizleri neler?

Hamilelikte Spor Etkisi

Söz konusu konuyla ilgili İspanya’da gerçekleştirilen bir çalışma vardır. Buna baktığımızda 500 anne adayı ile ilgili yapılan araştırma çerçevesinde orta düzeyde sporun önemi ortaya çıkmıştır. Çünkü sportif çalışmalar yapan kişilerin daha kolay bir hamilelik dönemi geçirdiği açıktır. Ayrıca doğum sırasında da sporun faydaları ortaya çıkar.

Sporun etkilerine baktığımızda erken doğum ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırır. Ayrıca sezaryen durumuna da mecbur bırakmaz. Yüksek tansiyon görülme olasılığı daha azdır. Sporu düzenli olarak yapmanız durumunda sırt ve bel ağrıları da çekmezsiniz.

Hamilelikte Spor Egzersizleri Neler?

Kişinin kendisini aşırı yorması ya da güç kaybetmesi asla istenen bir durum değildir. Bundan ötürü aerobik hareketlerle çalışmalar gerçekleşir. Gün içerisinde 60 dakikalık bir süre hamile olan anne adayları için yeterlidir. Bunun yanı sıra haftada birkaç gün yüzme ya da koşu yapılabilir. Gün içerisinde yürüyüş yapmayı da unutmamalı. Vücudun zinde kalması adına yürüyüş ve yatış egzersizleri oldukça belirleyicidir.

Orta Düzeyli Spor Hareketleri

Burada kişinin yapacağı en önemli husus ise vücudunu dinlemesidir. Anne adaylarıyla ilgili mesele hemen göz atabiliriz. Kendinizi elbette ki aşırı yormaktan kaçınmalısınız. Ancak yine de oturma ve yatış pozisyonlarındaki el, kol, ayak hareketlerini taviz vermeden yapmanız yararlıdır. Orta düzeye sahip spor egzersizlerinin hem anne hem de bebeye hiçbir zararı yoktur. Bununla birlikte kollarınızı yukarıya kaldırarak bacaklarınızı açabilir, esneme çalışmaları yapabilirsiniz. Karın bölgesinde ağrıların olması ya da kramp durumlarında ise bir süre ara verebileceğinizi unutmamalısınız. Özellikle nefes alıp vermenin zorlaşması durumunda daha az zorlayıcı hareketlere de yönelmek doğru olur. Şüphesiz ki buradaki fark kişinin vücuduyla ilgilidir. Hamile olmadan önce spora yatkın bir vücut için orta düzeyli son derece idealdir. Ancak hiç sporla ilgisi olmayan kişiler için zorlayıcıdır. Böyle bir durumda 60 dakikalık süreyi ikiye bölerek sabah ve akşam uygulamalar yapabilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir