Hamilelikte Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Anne adaylarının çok sık sorduğu hamilelikte banyo sırasında nelere dikkat etmeli sorusuna yanıtları sizler için derledik. Halihazırda çok zorlu ve bir o kadar da güzel olan gebelik döneminde banyodan korkma durumu olabilmektedir. Herhangi bir risk durumu var mı ya da neler yapılmalı sorusu için önerilerimiz yazımızda yer alıyor. Hormon değişimlerinden dolayı aniden ortaya çıkabilecek sancılı durumlara karşı çok dikkatli olmalısınız. Ayrıca sık sık terleme durumları da devamlı duş alınmasını beraberinde getiriyor.

Hamilelikte Banyo Suyu

Yaz aylarında hamilelikte banyo yapmak zararlı sorusu için hayır cevabını verebiliriz. Çünkü belli başlı noktalara özen göstermemiz halinde herhangi bir problem olmayacağı açıktır. Bunların başında ise suyun sıcaklığı gelir. Çünkü çok aşırı sıcak suyla banyo yapmak bebek için tehdit haline gelebilir. Burada ölçü ise ılık bir su olur. Tahmini 37-38 derece ideal banyo suyu sıcaklığıdır. Özellikle 6 ay sonrasında bebeklerin banyo işlemini ve suyun sıcaklık durumunu hissettiğini unutmayın.

Hamilelikte Banyo Güvenliği

Halihazırda hamilelikte banyo sırasında mutlaka belirli güvenlik önlemleri almak gerekir. Bunların başında ise evde birisi varken banyo yapmaktır. Aksi durumda ortaya çıkabilecek ani kasılma ya da tekmeleme durumlarında acil ihtiyaçlara cevap verilemez. Ayrıca banyo yaparken kişinin dengesini kaybetmesiyle düşme, kayma ihtimali vardır. Tüm bu durumları ihtimal dahiline alarak hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Hamilelikte Banyo Ayakta Mı?

Küvet içerisinde yatarak ya da oturarak banyo yapabilir miyim? Ayakta banyo yapmak zararlı mı soruları ortaya çıkar. Burada hamilelikte ayakta banyo yapmak çok daha iyi bir seçim olur. Oturma sırasında enfeksiyon riski çok daha fazla olur. Hem bebek hem anne sağlığı riske atılacağından ayakta kalmak en mantıklısıdır. Ayrıca oturma sırasında beklenmedik gelişmeler yaşanma ihtimali de yüksektir.

Duş alma noktasında belirli bir limit ise yoktur. 3 günde bir duş alabileceğiniz gibi her gün duş alarak da temiz kalabilirsiniz. Çok sık duş almak bebeğin sağlığını hiçbir şekilde bozmayacaktır.

Hamilelikte Banyo Şampuanları

Daha ziyade pH değeri nötr ifadesine sahip şampuanları kullanarak hamilelikte banyo dönemini geçirmenizi öneririz. Ayrıca vücut yağı kullanımı da terleme sorunlarınızı geçirir. Bununla birlikte kuruluk oluşuyorsa gliserin içeren sabunları kullanabilirsiniz. Bu üçlü her zaman için tüm problemlerinizi geçirir. Ayrıca nereden geliyor dediğiniz çeşitli doğal ürünlerin kullanımı konusunda da şüpheli davranın. Her gelen hediyenin vücutta kullanımı çoğu zaman telafisi güç olmayan durumlar getirir.

Banyo Süresi Ne Kadar?

Gebelikte banyo yaparken dikkat etmeniz gereken bir başka durum ise saat ayarlamalarıdır. Çok erken saatlerde ya da geç vakitlerde banyo yapmayın. Burada günlük bir zaman vermemiz gerekirse 15.00 ile 21.00 saatlerini kullanabilirsiniz. Bu aralıkta yapacağınız banyoların süresi ise maksimum 15 dakika olmalıdır. Çok daha uzun süreli su içerisinde kalmanız halinde çeşitli enfeksiyon sorunları yaşayabilirsiniz. Ayrıca erken doğum tehdidi durumlarına kadar götüren sebepler ortaya çıkması da muhtemeldir. Bunun olmaması adına hem küvette banyo yapmayın hem de çok uzun süre kalmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir