Hamilelikte Ayak Şişmesi Nedir? Nasıl Geçer?

En özel süreçlerden olan hamilelikte ayak şişmesi son derece doğaldır. Bebeğin anne karnı içerisinde gelişimi elbette ki devam eder. Bununla birlikte hücreler arası sıvı artışına bağlı olarak birçok farklı etkisi vardır. Ödem ya da bir diğer ifadeyle şişme durumları da birçok kadında olabilmektedir. Özellikle ayak ve ayak bileklerinde hamur kıvamını alan bir durum söz konusudur. Parmak izi çıkaracak derecede oluşan ayak şişmeleri ise birçok problemi beraberinde getirir.

Ayak Şişmesi Neden Oluyor?

Duygusal olarak çok hassas dönemden geçen hamile kadın için hemen her şey sorun olabilir. Ayrıca endişe dozunun artması da problemleri daha da büyütür. Öncelikli olarak hamilelikte ayak şişmesi belli bir seviyeye kadar gayet normaldir. Ancak elbette ki burada bir anormal gelişme yaşanması da olasıdır. Bunun sebebine baktığımızda ise rahim büyümesi devam ettiği için bacaklara gidip geri dönen kanın kalbe ulaşmasına engel olur. Bunun sonucunda kan, bacak bölümünde adeta bir göl oluşturur. Ardından damar dışına taşmasıyla da şişmeler ortaya çıkar. Hem ayak hem de bilek kısımlarında kanın fazla oluşundan ötürü şişkinlikler kendisini gösterir. Telaş yapmaya gerek olmadığı gibi ciddi sağlık sorunu olmadığını söyleyebiliriz.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Önlenebilir Mi?

Ödem sıkıntısı aslında birçok farklı nedenle de ortaya çıkabilir. Halihazırda yetersiz beslenme sonucunda da protein eksik kalır. Sonrasında yüz, el bölümlerinde şişmeler yaşanır. Ancak bazı uygulamalarla vücutta ödemleri yok edebilir, engelleyebilirsiniz. Bunun için bazı yapılması gereken durumlar ve uzman tavsiyeleri bulunur.

Ayakta Durmayın

Başlıcası ayakta kalma süresini azaltmanız olacaktır. Mutlak surette gün boyunca çok fazla ayakta durmayın. Hareketsiz bekleme neticesinde kan daha fazla bacaklara iner ve geri dönüş yolu kapalı olacağı için ödemler oluşur. Ayrıca yine bacak bacak üstüne atmanın da şişkinliklere etkisi olumsuzdur. Özellikle ödem durumu varsa hiçbir şekilde ayaklarınızın birbirine baskı yapmasına izin vermeyin.

Rahat Hareket Etme

Havanın sıcak olması haline dışarıya çıkma konusunda şüpheci davranın. Çünkü nemli ve sıcak havalarda ödem riski çok daha fazladır. Bununla birlikte her ne olursa olsun rahat ayakkabıları tercih edin. Şık olacağı için dar veya süslü ayakkabı kullanmak ödemleri olabildiğince fazla hale getirir. Ayrıca imkan varsa hamileler için özel hazırlanan çorapları da kullanabilirsiniz. Bu sayede hamilelikle ayak şişmesi olmasını büyük oranda engellersiniz.

Masaj Uygulamaları

Ödem durumları varsa soğuk kompleks uygulamalarıyla inmesini sağlayabilirsiniz. Bunun dışında günlük olarak sabah ve akşam saatlerinde ayak masajı yapmak da faydalı olur.

Günlük minimum 3 litre olacak şekilde sıvı tüketmek de ödem ve şişkinlik durumlarını en aza indirir. Ayrıca bir süre tuzlu yiyeceklerden uzak durmanızı da tavsiye ederiz. Bununla birlikte günlük egzersizler yaparak da ayaklarınızın şiş hale gelmesini önleyebilirsiniz. Söz konusu tüm işlemlerle ödem kaynaklı sorunlarınızı da ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir