Güneş Gözlüğü Seçimi Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında çokça tercih edilen bir aksesuar ürünü olan güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılır? En az mayo alışverişi kadar üzerinde durulan güneş gözlüğü seçiminde yüz hatları ve kişisel zevkler öne çıkıyor. Çok daha iyi bir duruş yakalanması adına ise birkaç noktanın bilinmesi şart. Peki, hangi hususlara dikkat ederek güneş gözlüğü modellerine bakmalısınız?

Yuvarlak Yüz İçin Güneş Gözlükleri

Halihazırda yuvarlak yüz söz konusu olduğunda çene ve yanaklar belirleyici olur. Çok daha dikkat çekici bir yapıya sahip çene açısından düz çerçeveli güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Yüz ile kıyaslandığında daha geniş olması da önemlidir. Ayrıca köşeli çerçeve kullanımları da daha şık bir görünüm isteyenlere hitap eder. Bununla birlikte yuvarlak çerçeve kullanımı ise olumsuz ilk husustur. Bununla beraber küçük güneş gözlüğü seçimleri de yuvarlak yüz hattının duruşunu bozar. Daha dengeli bir bakış olmasını da zorlaştırır.

Oval Yüz İçin Güneş Gözlükleri

Orantılı olmasıyla bilinen oval yüz için çeşitli güneş gözlükleri mevcuttur.. Biraz daha uzun olan yüz etrafında duruş, elmacık kemiklerine göre şekil alır. Hafif çeneye sahip olunduğundan dolayı çok geniş ve büyük gözlükler kullanılmaz. Burada daha eşit bir güneş gözlüğü seçimi yeterli olacaktır. Özellikle dikdörtgen yapılı güneş gözlüklerinin kullanımıyla oval yüz hatları ortaya çıkacaktır. En ideal seçimin bu olacağını söylemek de yanlış değil. Buna ek olarak ise gözlük büyüklüğünün elmacık kemiklerini geçmiş olmaması da aranan bir diğer önemli husustur. Sarkma olmasıyla itici bir durum oluşma ihtimali var. Oval yüzde güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılacağı hususunda kolye, küpe kullanımları da etkilidir. Gerdanlık tarzı kullanımlarda beyaz rengin asilliği kullanılabilir. Ayrıca sağlık bakımından da güneş gözlüğü seçimleri büyük önem taşıyor.

Üçgen Yüz İçin Güneş Gözlükleri

Şakakların daha geniş olduğu bu yüz hattında çene ise çok daha dardır. Daha geniş güneş gözlükleriyle bu genişlik kapatılır. Yuvarlak olup daha kalın çerçeveli güneş gözlüğü modelleri de üçgen yüze sahip kadınlara hitap eder. Ayrıca geniş alın bölümünde dikkat çekici bir boşluk oluşmaması adına farklı modellerde rol oynar. Daha süslü güneş gözlüğü seçimleri yapılması da bu amaca yöneliktir. Özellikle Beyonce, güneş gözlük seçimlerinde üçgen yüz olmanın avantajlarını son derece iyi kullanır.

Kare Yüz İçin Güneş Gözlükleri

Hem çene hem de elmacık kemiklerinin belirgin olduğu kare yüzler için güneş gözlüğü seçiminde birkaç nokta vardır. Kıvrımlı gözlük seçimi olabileceği gibi yüz ile aynı genişliğe sahip olması da kullanımı beraberinde getirir. Daha açık renkli çerçeveler kullanılarak cilt uyumu da yakalanabilir. Bununla birlikte elmacık kemiklerinin taşmayacak tarzda çerçeve seçimi yapmalısınız. Güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılır özelinde uzun yüz en zorlu yoldur. Daha büyük ve daha oval çerçeveli güneş gözlükleriyle büyük yüzler kapatılır. Eğer amaç yüzün uzatılması ise daha küçük gözlük seçimlerinde bulunabilirsiniz. Hemen her yüz için farklı modellerin kullanımında kişisel zevkler de şüphesiz ki belirleyicidir. Cilt rengine göre daha açık ya da koyu renkli güneş gözlükleri seçimleri olurken aynı zamanda bir aksesuardır. Kullanılacak çanta, ayakkabı, elbise ve takılarla uyum içerisinde olması da son derece mühimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir