Google Üst Sıra Adımları Nelerdir?

Eğer SEO kullanımıyla Google üst sıra adımlarını uygularsanız siteniz çok daha hızlı bir şekilde öne çıkar. Halihazırda sitelerin ortak amacı Google sıralamasında daha yukarılarda olmaktır. Bununla birlikte çok daha geniş bir kitleye hitap etme şansı söz konusudur. Daha fazla tıklama ve görünürlük ise site kalitesini beraberinde getirir. Sonrasında reklam gelirleri elde etme imkanı da doğar. Ancak tüm bunları nasıl elde edebiliriz? İşte, bu sorunun yanıtını sizler için hazırladık.

Site Şartları Hakkında

Öncelikli olarak sitenizin yeterli hıza sahip olması ve kaliteli içerikleri bulundurması gerekir. Burada kaliteli içerikten kasıt ise kullanıcı odaklı olmasıdır. İlgi çekici ve yararlı bilgileri içeren yazılar yazmalısınız. Ayrıca elbette ki SEO kurallarına göre oluşturulması da Google üst sıra adımları için şarttır. Her blog yazarı sitesini çok daha iyi noktalarda görmek isteyecektir şüphesiz. Bunu sağlama adına da hazırlıklara başlayabilir, hemen sitenizi bu doğrultuda oluşturmayı seçebilirsiniz.

Google Üst Sıra Adımlarında İçerik

İçerik oluşturma sürecinde doğru başlık ve alt başlıkları belirlemelisiniz. İçeriğinizin konusu neyse mutlaka daha ilgi çekici tarzda bir başlık ekleyin. İnsanların merak duygusuna hitap etmekten bir an olsun bile vazgeçmeyin. Bununla birlikte alt başlık konusunda da elbette ki doğru anahtar kelimenin rolü vardır. Çünkü bir içerik baştan sona kadar anahtar kelimenin odağında yetişir. Nasıl Google üst sıra bu içerik için anahtar kelime olmuşsa siz de mutlaka bunu yazılarınızda uygulayın. Yazınıza uygun anahtar kelimeyi bulmak adına Keywords uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

Anahtar kelimenin geçtiği bir başlık ile içeriğinizi yazmaya başlayın. Ayrıca alt başlıklardan en az bir tanesinde de anahtar kelimeniz bulunmalı. Ancak yine de çok aşırı bir kullanım yaparak Yoast SEO özelinde zararlı çıkmayın. Bunlarla beraber içeriğiniz yüzde yüz özgün ve kaliteli olsun. Hiçbir şekilde kopyala durumu olmadan oluşturun. Ardından kitleye hitap ederek ve sohbet havasında bir blog yazmaya gayret gösterin. Bunu yaparak çok daha fazla okunma elde etmeniz söz konusudur.

Görsel Kullanımları

Mutlak surette içerikle beraber görsellerin uyum içerisinde olması lazımdır. Aramalar için içerik ve anahtar kelimenin görsele kaydı avantaj getirir. Uyumsuz veya alakasız görselleri asla kullanmayın. Bununla birlikte yazı içerisinde de görsel kullanımın faydası vardır.

Site İçi Link

Backlink özelinde de çalışmalar yapmanız Google üst sıra adımları olarak yorumlanır. Burada mutlaka içeriklerinizde farklı kategorilerinize ait linkler olsun. Bu sayede içerik taranırken o kategori bölümü de taranmış olur. Böylelikle sitenin genişliği artar. Ayrıca okuyucuların farklı linklerle diğer sayfalara geçmesini de imkan dahiline almış olursunuz. Burada olabileceği gibi sanat ya da kadın için işlevsel bir link durumu koymak söz konusudur.

Sitede Kalma Süresi

Ziyaretçilerinizi sosyal medya platformları aracılığıyla çekebilirsiniz. Ancak asıl mesele bundan sonra başlar. Çünkü gelen kullanıcıların siteyi görmesi, içeriği okuması ve gitmesi birkaç saniyedir. Sonrasında tekrardan siteye gelebilmesi adına her türlü imkanı sunmanız gerekir. Ayrıca farklı içerikleri göstererek ya da sitenizi kaliteli hale getirerek okuyucuları daha fazla süre tutmaya çalışın. Çünkü sitede geçireceği her saniyeyle Google üst sıra adımlarını atmış olursunuz.

Site Güvenliği Etkisi

Sitenizin son derece güvenli ve işleyişi sağlam olması da Google botları taramalarında ortaya çıkar. Büyük bir katkısı olduğu gibi sitenizin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesine de zemin hazırlar. Sonuç olarak gerek içerik gerek site bazında yapacağınız hamlelerle zaman içerisinde Google sıralamanızı yükseltirsiniz. Bir anda olmasını beklemeden uzun süreli bir maraton olarak bakmak çok daha doğru olur. Aksi durumda yapacağınız hatalı işlemlerle tüm algoritmayı bozabilir, siteyi çöpe atabilirsiniz. Organik ve yavaş tempoda giderek daha kaliteli içeriklerle kendinizi her daim var edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir