Gizemli Türkiye Gezisi Listesi

Türkiye gezisi listesi

Genel anlamda Türkiye gezisi listesi yapmak elbette ki kolay değildir. Ancak yine de birçok açıdan mutlaka görülmesi gereken yerleri sizler için derledik. Doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir coğrafyaya sahip olan Türkiye’nin medeniyetleri buluşturması da önemlidir. Ayrıca şüphesiz ki tarihi ve kültürel yapılar bakımından en zengin ülkelerin başında gelir.

Nemrut Dağı Milli Park

2150 metre yüksekliğinde olan Nemrut Dağı, UNESCO listesinde olmanın hakkını veriyor. Binlerce yıllık kültürün oluşturduğu Nemrut Dağı Milli Parkı, global etkiye sahip olmayı sürdürüyor. Adıyaman kentinde yer alan bu bölgeyi ziyaret etmek başlı başına bir gezidir. Kommagene Krallığı gibi çok sayıda unsurların yaşam alanını görebilir, Pers ve Grek yapılarının kültürlerine bakabilirsiniz. Arkeolojik kazılarla ortaya çıkan kalıntıların yanı sıra mağaralarda insanın geçmişten bilgi almasını sağlıyor.

Amasya’nın Kral Kaya Mezarları

Amasya’da bulunan Hatuniye Mahallesi’nden ulaşımı olan Kral Kaya Mezarları da geçmişe ait fikirler sunan unsurlardandır. Amasya Kalesi eteklerindeki bu kayalara oyulmuş merdivenler ve yollar vardır. Küçük ve büyük toplamda 21 mezardan bahsedilirken çalışmalar sonucunda birkaç tanesini görebilmeniz söz konusudur.

Pamukkale Traverten Gezisi

UNESCO özelinde de yine çalışmalara konu olmuş bir miras niteliğindeki Pamukkale Travertenleri Türkiye gezisi listesi içerisindedir. Çıplak ayakla havuz içerisinde dolaşarak şifa bulabilirsiniz. Ayrıca nasıl bir oluşuma sahip olduğunu da gözlerinizle görebilirsiniz. Denizli’de yer alan ve ulaşımı oldukça kolay bu bölgeyi mutlaka planlarınıza dahil etmelisiniz. Ayrıca yine Denizli’ye gitmişken Laodikeia Antik Kent gezisini de ihmal etmemelisiniz.

Zeugma Antik Kent Gezisi

Eğer yolunuz Gaziantep’e düşerse Zeugma Antik Kenti ile Nizip arasında 10 kilometre mesafe vardır. Kolay yoldan gidebileceği bu bölgede kazı çalışmaları ise devam ediyor. Binlerce yıl öncesinden kalma eserleri görebilir, bilgi alabilirsiniz.

Mersin Bölge Gezisi

Yolunuz Mersin’den geçiyorsa Yedi Uyuyanlar Mağarası ya da diğer adıyla Ashabı Kehf mağarasını görmelisiniz. Tarsus ilçesinde yer alan Dedeler Köyü’nde bulunan bu yer oldukça önemlidir. Putlara tapmayı reddeden altı gencin dağlara çıkmasıyla hikaye başlar. Sonrasında hükümdar askerleri takibi sonucunda yerlerini tespit eder. Ancak gençler bir mağara içerisinde saklanmayı başarır.

İnançlarını terk etmedikleri için 300 yıl boyunca güven içerisinde bu gençler uyur. Rivayetlere göre 7 kişi oldukları belirtilmekle beraber diğer rivayette ise altı genç ve bir de yanlarına gelen köpekli çobandan bahis vardır. Hristiyan kaynaklarında süre ise 197 yıl olarak geçer. Tek bir ortak nokta ise Tanrı inancına sahip olmalarıdır. Bu mağarayı görebilir, nasıl bir ortam bulunduğunu da anlayabilirsiniz. Bununla birlikte Cennet Cehennem Mağaraları da yine Mersin’dedir.

Mitolojik hikayelerin kalbi olan bu mağaraları ziyaret etmeden de ayrılmayın. Ayrıca son olarak Kız Kalesi görülmeye değerdir. Kilise, sarnıç, su kemerleri, kaya mezarları bulunur. 192 metrelik bir çevre uzunluğu var olurken taş döşeli yoldan kiliseye geçiş söz konusudur. Birçok hikayeye ve sanat eserlerine konu olmasının nedenlerine bizzat şahit olabilirsiniz.

Eklemeli Türkiye Gezisi Listesi

Şüphesiz ki Kastamonu’da bulunan Çatak Kanyonu, Kırklareli’de yer alan Dupnisa Mağarası da bu listeye girer. Ayrıca doğal güzellikler açısından Kocaeli Maşukiye, Konya Göksu Şelalesi, Malatya Levent Vadisi Seyri gezilecekler listesini oluşturur. Çok bilinmeyen bu bölgeleri de ziyaret edebilir, binbir güzellikleri daha yakından görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir