Gıda Zehirlenmesi Belirtileri, Doğal Çözümleri

gıda zehirlenmesi sanabanabilgi

Bakteriyel virüs ve parazitlerle ortaya çıkan gıda zehirlenmesi belirtileri uyarı niteliğindedir. Bozulmuş gıdaları tüketmek yoluyla kendisini gösterirken enfeksiyon durumlarına neden olur. Bununla birlikte yiyecek ya da içeceklerden kişinin zehirlenmesi söz konusudur. Çocuklarda bu durum çok daha sık ve etkili olurken dikkatli olmakta fayda vardır.

Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Neler?

Çoğu gıda zehirlenmesi belirtileri arasında ilk sırada karın ağrısı ve kramplar gelir. Geçmek bilmeyen ağrıların neden olmasıyla birlikte kişinin mide bulantı ve kusma yaşaması da olasıdır. Ayrıca ateş olabilir ve kanlı ishal durumları kendisini belli eder. Çoğunlukla yiyeceği tükettikten birkaç saat sonra bu belirtiler ortaya çıkar. Bununla birlikte bazı durumlarda birkaç gün sonra için de etkisini göstermesi muhtemeldir.

Gıda Zehirlenmesi Nasıl Ortaya Çıkar?

Söz konusu gıda zehirlenmesi durumlarında süre ise birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilir. Tüketimden 30 dakika sonrasında başlıca gıda zehirlenmesi belirtileri ortaya çıkar. Sonrasında bu süre 72 saat ile sınırlı olurken doktora başvurmak en iyi çözümdür.

Gıda Zehirlenmesinde Tedavi Süreçleri

Halihazırda gıda zehirlenmelerinin birçoğunda esas etki bozuk üründür. Bununla birlikte önemli bir kısmı kendiliğinden geçerken yalnızca belli bir süre beklenmesi gerekir. Ancak ishal ve kusmanın çok şiddetli olması halinde vücutta sıvı kaybı yükselebilir. Böyle bir durumda mineral kayıplarının önüne geçme adına sıvı alımı olur. Başta kan olmak üzere gaita tetkikleri de söz konusudur. Ayrıca antibiyoterapi ile de zehirlenmelerin olumsuz etkilerini gidermek mümkündür.

Zehirlenmelere Karşı Önlemler

Hemen herkes için geçerli olan gıda zehirlenmesiyle ilgili önlemler büyük öneme sahiptir. Doğru ve kaliteli gıda seçimi şarttır. Ayrıca daha hızlı bozulma özelliğine sahip ürünleri mutlak surette saklama koşullarına uygun hale getirmek gerekir. Buzdolabı ve buzluk kullanımı burada öne çıkarken sıcaklık değerinin düşmesiyle kurtlanma ve küflenme yaşanır. Bakterilerin üremesi de soğuk ortamlarda olmamasıyla açıklanır. Ardından vücut için adeta bir silaha dönüşen gıdaları tüketirken de dikkatli olmak önem taşır. Bir şey olmaz mantığından uzaklaşmadığımız sürece telafisi güç zararlarla karşı karşıya kalabileceğimizi de unutmayalım.

Doğal Yollarla Çözümleri

Eğer şiddetli bir bulantı durumu varsa ilk seçenek muz olur. Potasyum sayesinde kusma ve ishal durumlarının azalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında yoğurt, bal, sarımsak, fesleğen ve limon kullanımıyla gıda zehirlenmesinin olumsuz etkilerini giderebilirsiniz. Ayrıca zencefilli zeytinyağı karışımını da değerlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir