Gelin Bohçası Hazırlığı! Neler Olmalı?

Geleneklere bağlı bir süreç geçirmek isteyenler için gelin bohçası hazırlığı son derece önemlidir. Her yöreye göre farklı adetler olsa da hemen her zaman gelinler için bohça hazırlanır. Bununla birlikte içerisindeki malzemelerin bazı durumlardan ötürü farklı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de evlenecek çiftlerin heyecanla beklediği bohçalar kendisini gösterir. Aslında bir destek anlamına gelen bu bohçaların günümüzdeki taşıdığı ifade ise süstür.

Gelin Bohçası Nedir?

Halihazırda nişan bohçası ya da damat bohçası var olsa da bunlar düğünden önce geline hazırlıklar çok daha değerlidir. Erkek tarafının hazırladığı gelin bohçasının en önemli özelliği ihtişamlı ve süslü olmasıdır. Ancak bazı bölgelerde daha sade bir bohça durumu da söz konusudur. Her ne kadar aile bireylerinin kendi el işinin ortaya konduğu bir gelenek olsa da artık zaman değişti. Bundan dolayı hazır bohça takımları alarak da bu hazırlıklarınızı yapabilirsiniz. Bununla birlikte en ideal olanı ise hazır ve el işi ürünlerin birlikte bulunmasıdır. Peki, gelin bohçasında neler olur?

Gelin Bohçası Hediyeleri

  • Gelin terliği
  • Geline parfüm seti
  • Ayna ve tarak setleri
  • Bornoz takımı
  • Gelin iç çamaşırları ve pijama takımı
  • Gelin makyaj seti
  • Seccade ve namaz takımları
  • Gecelik ve sabahlık takımları

Gelin Bohçasının Süreçleri

Öncelikli olarak gelin bohçasının geniş bir valiz ya da sandık olması muhtemeldir. Tüm eşyaları içine alacak genişlikte olması şarttır. Bununla birlikte süslemesi de önem taşır. Mutlaka kurdele ve çiçekli bir süsleme yapılması gerekir. Ayrıca özel anlamlar ifade eden kişisel unsurları da koyabilirsiniz. Günümüzde en büyük valizi gelin bohçası yapma alışkanlığı vardır. Eskiden kalma bir sandık da kullanılabileceği gibi bohça olmaya müsait hediyelik yapılar satın alabilirsiniz.

Gelin Eşyaları

Gelin bohçası içerisinde olacak eşyaların hazırlığı ise detaylara sahiptir. Tüm ürünler ayrı bir paket halinde olmalı ve süslenerek yerleştirilmelidir. Bunlar için özel hediyelik paketler alabilirsiniz. Sonrasında üst kısımlarına çiçeklerle kurdele yapabilirsiniz. Beyaz renk çok daha fazla talep görürken çiçekler ise kırmızı ya da pembe olur. Her genç kızın birçok hayalini gizlediği gelin bohçası hazırlığı bu şekilde son bulur. Ardından bir ömür boyu mutluluklar dileyerek kabul etmesi istenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir