Fazla Vitamin Kullanımı Zararları Neler?

vitamin kullanım zararları

Halihazırda pandemi dönemiyle birlikte ortaya çıkarken devamı gelen fazla vitamin kullanımı zararları ile ilgili neler biliyoruz? Hemen başvurduğumuz vitamin haplarının hangi etkilere sahip olduğunu bilmeliyiz. Bununla birlikte nasıl ve ne zaman kullanılacağı da son derece önemlidir. Ancak birçok hastalığın kaynağı olan bu vitaminler, kişi sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Özellikle düzenli olarak kullanımı durumlarında faydadan çok yıpratıcı zararları beraberinde getiriyor.

Hastalık Koruyucusu Vitaminler

Hemen her anne ve baba için vitaminler bir koruyucudur. Başta grip ve soğuk algınlığı olmak üzere kış aylarında ortaya çıkan hastalık risklerine birebirdir. Çocukların hastalığa yakalanmaması için okula gitmeden vitamin içirmek artık normal bir alışkanlık oldu. Bununla birlikte uzman ya da doktor tavsiyesi olmadan da bu süreç devam ediyor. Ancak fazla vitamin kullanımı zararları telafisi güç durumları getiriyor.

Her ne kadar vitaminle birlikte vücutta büyüme ve gelişim olsa da hepsi bununla sınırlı değildir. Elbette ki enerji kullanımı sağlaması, hücrelerin yenilenmesi adına vitaminler yararlıdır. Ancak çok aşırı bir kullanımı olursa riski ikiye çıkarıyor. Ayrıca sağlıklı bir şekilde beslenen çocukların ekstra vitaminler almasına da gerek yok diyor uzmanlar. Buna karşın yine de vitamin haplarını içmekle ne gibi sorunlar ortaya çıkıyor?

Fazla Vitamin Kullanımı Nedir?

Eğer çocuklar için gerekli ise mutlaka suda eriyen vitaminlerin kullanımı gerekir. Yağda eriyen vitaminlere kıyasla çok daha iyi bir seçim olur. İdrar yoluyla vücuttan atılması da yine problem olmamasını sağlıyor. Ancak “yağda eriyen vitaminler” grubundan seçim yapılırsa toksik oluşma ihtimali yüksektir. Bununla birlikte fazla vitamin kullanımı zararları arasında ilk sırada böbrek ve mide hasarları gelir. Yumuşak doku olarak belirttiğimiz bu kısımlarda kireçlenme söz konusudur. Ayrıca böbrek taşı durumu da oluşabilir. Bunların dışında karaciğer büyümesine de yine fazla vitamin kullanımı neden olur.

Kalp ve damarlar özelinde de yine fazla vitamin kullanımı zararlı etkilere sahiptir. Ayrıca ciltte kurumalar yaşanabilir, çatlaklar oluşabilir. Tüm bu farklı durumlarla ilgili olarak dikkatli bir kullanım süreci gereklidir. Hemen vitamin kullanımının kesilmesi de daha büyük sorunların oluşmasını engeller. Mutlak surette hekim kontrolünde olması da yine önemli bir başka husustur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir