Fatih Sultan Mehmed Zehirlendi! Katili Kim?

fatih zehirlendi mi

1432 yılının 30 Mart günü dünyaya gelen Fatih Sultan Mehmet zehirlendi mi? Bu soruyla birlikte birçok gizemli olayın kendisini gösterdiğini biliyoruz. Halihazırda ölümü en çok soru işareti bulunan şahısların başında geliyor. Yüzlerce yıl geçmesine rağmen bir netlik olmaması da epeyce ilginçtir. Genç yaşta ülkenin başına geçen Türk İmparatoru, İstanbul ile de özleşmiştir. Bununla birlikte kendisini “Roma Hükümdarı” olarak görmesi de evrensel bakış açısını yansıtır. Osmanlı’nın yükselişe geçmesinde rol oynarken en kudretli padişahları arasındadır. Ancak yine de genç yaşta ölümüne neden olamaz. Birlikte bu olayın iç yüzüne bakmaya ne dersiniz?

Sefer Sırasında Hasta Düşmesi!

Tahta çıkar çıkmaz bebeklik çağındaki kardeşlerini öldüren Sultan II.Mehmet, İstanbul’un başkent yapar. Ardından birçok yenilik yaparken Balkan seferlerini de çokça önemser. 1481 yılında Arnavutluk üzerine sefer karar alır. Otranto Seferi aynı zamanda Papa için büyük bir tehdittir. Sefer sırasında Hünkar Çayı bölgesinde konaklama yapar Osmanlı Ordusu. Bu sırada Fatih’in gut hastalığı olduğunu kaynaklarda görmekteyiz. Gebze civarında dinlenirken rahatsız olduğu da kaynaklara yansır. Bunun üzerine ise tedavisi için Yakup Paşa istenir. Oldukça önemli bir sağlıkçı olan Yakup Paşa’nın tedavisine izin verir Sultan. Ancak durum çok daha kötüye gider ve bir anda ölümü gerçekleşir. Bunun üzerine büyük bir şok yaşayan yeniçeriler, Yakup Paşa’yı öldürür. 49 yaşında vefat eden Fatih Sultan Mehmet’in son sözlerinin “bana niye kıydınız hekimler” olduğu rivayetlerde vardır. Buna karşın doğruluğu net değildir.

fatih sultan sanabanabilgi

Fatih’i Kim Zehirledi?

Genel bir değerlendirme yapmamız gerekirse Fatih Sultan Mehmet zehirlendi mi sorusuna cevaplar verebiliriz. Çünkü sefer öncesinde ve sırasında Fatih’in hasta olduğunu biliyoruz. Ancak ölüm gibi bir duruma gelecek şiddetli bir rahatsızlık yoktu ortada. Bir anda vefat etmesine neden olacak kriz bulunmuyordu. Buradan hareketle Yakup Paşa’nın ilaçlarla zehirlediği aşikardır. Bununla birlikte kim zehirledi sorusu geliyor akla. Burada üç cevap verilebilir. Birincisi Fatih’i büyük bir tehdit gören Papalık. Özellikle Balkan seferleriyle yıpranan Papa, Fatih’in daha fazla toprak almasını engellemek istiyordu. Bununla birlikte Osmanlı’nın İslam politikası da tüm Avrupa’yı ele geçirmek üzereydi. Bunlara rağmen böyle bir planın yapılabilmesi düşük ihtimaldir. Diğer yandan Venedik ile ilgilisi olabilir düşüncesi akla geliyor. Her şeye rağmen böyle bir plan ve donanım ve imkanları yoktu.

Şehzade Bayezid Hamlesi

İhtimali en yüksek durum oğlu olan Bayezid’in bu hamleyi gerçekleştirmesidir. Halihazırda Fatih Sultan Mehmet zehirlendi mi sorusuna nedenler çoktur. Ancak Osmanlı iç politikasının çok daha önemli yıllardan bahsettiğimizi unutmamalıyız. Buradan hareketle Fatih’in Cem Sultan’ı lider gördüğü de biliniyordu. Özellikle yetenekleri itibariyle öne çıkan Cem Sultan aslında küçük kardeşti. Politikalara göre taht hakkı Bayezid elindeydi. Buna rağmen yine de varisi herkesin bildiğine göre Cem Sultan’dı. Sonrasında yaşananlarda aslında Bayezid ile Cem Sultan arasındaki mücadeleyi bizlere gösterdi. Yakup Paşa’nın Bayezid çevresine yakın olması da böyle bir zehirleme vakasının yaşanmış olabileceğini gösterir.

Fatih Sultan Mehmed Unutuldu Mu?

Vefat haberiyle birlikte Osmanlı Ordusu İstanbul’a geldi. Ancak büyük bir kaos durumu vardı. Osmanlı yöneticilerinin ne yapacakları bilinmiyordu. Ayrıca İstanbul’a ilk gelen kişinin Padişah olacağı haberleri çıktı. Bunun üzerine hem Bayezid hem de Cem Sultan destekçileriyle harekete geçti. Böyle bir taht mücadelesi yaşandığı için Fatih Sultan Mehmed’in cesedi unutuldu. 19 gün boyunca defin işlemi gerçekleşmedi. Hatta cesedin kokmaya başlamasından rahatsızlık duyulduğu için defnetmeye karar verildi. İlaçlama yapıldıktan sonra iç organları alındı. Ardından mumyalama işlemiyle toprağa verildi.

Koca Sultan olan II.Mehmed’e yapılan bu muamele oldukça büyük bir trajedidir. İnsanların ilgisiz kalması ve üzüntülerini yaşayamadan taht için çatışmaların başlaması bir gerçekti. Topkapı Sarayı’nda karanlıklar içinde günlerce bekleyen Fatih’in çocukları ise yıllar boyu sürecek mücadelede üstün gelmeye çalıştı. Belki de Cem Sultan taht sahibi olsaydı Fatih’in kimler tarafından nasıl zehirlendiği ortaya çıkardı. Ancak şüpheli konumundaki Bayezid kazanınca bu sis perdesi de aralanmadan sonsuza dek kapandı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir