Evlilik Araştırması Sonuçlarında Mutluluk

evlilik araştırması

Halihazırda hemen herkes için evlilik araştırması sonuçları birçok farklı anlam taşıyabilir. İnsanların genelde ilk amacı aşık olmak ve mutluluğa ulaşmaktır. Bunun haricinde de evliliğin farklı amaçları olabilir. Bazen zorunlu durumlardan dolayı evlenme söz konusu olurken istemeden de evlilik yapanların sayısı oldukça fazladır. İşte tüm bu durumlarla ilgili mutluluk konusunda İngiltere’de bir araştırma yapıldı. Özellikle 165 bin kişi üzerinden değerlendirme yapması bu araştırmayı öne çıkarır. Çünkü oldukça geniş bir katılım bulunurken sonuçlar ise oldukça şaşırtıcıdır.

Evlilik Mutluluk Getirir Mi?

Söz konusu araştırma sonuçlarına göre mutlu olmak için gerekli durumlar sıralanır. Burada yoğun bir şekilde ilk sırada sağlık gelir. Sonrasında huzur olurken mutluluğu yakalama adına yapılacaklar listesinde evlilik üçüncü sıradadır. Evet, yanlış değil. İnsanların büyük bir bölümü mutlu olmak adına evlenmeyi şart koşuyor. Ayrıca evlilik sayesinde de kişinin çok mutlu olacağını belirtiyor. Burada şaşırtıcı durum ise yıllık gelir ve ev sahibi olma gibi maddi konular evliliğin arkasında yer alıyor. Kıyaslama yaptığımızda evlilik ile ev sahibi olma arasında 13 kat fark bulunuyor. Kişinin mutlu olabilmesi adına evlenmesini tavsiye edenlerin sayısı bir hayli fazla. Ezici bir çoğunluk evlilik araştırması sonuçlarına damga vuruyor.

Evlilik Araştırması Sonuçları Neler Anlatır?

İngiltere merkezli evlilik araştırması sonuçlarında evli çiftlerin mutlu olabilmesi 3 yıla bağlanıyor. En geç üç yıl içerisinde büyük bir mutlu aile portesi ortaya çıkıyor. Özellikle ilk yıllarda düğün ve alışma dönemi heyecanı ile geçiyor diyenlerin sayısı da fazla. Kişilerin birbirini tanımaya başlaması ikinci yıldan sonra oluyor. Bundan ötürü ani kararla boşanmak da mantıksız olarak kabul görüyor. Peki, hangi evliliklerde mutluluk daha fazla?

Bakımlı Çiftlerin Mutluluk Oranı Yüksek

Evli çiftler arasında bakımlı olmak büyük bir öneme sahip. Çünkü kişinin hem kendisine hem de partnerine olan saygısını gösteriyor. Sevgi arttırma anlamında da bakım şart olurken böylece mutlu olma ihtimali yükseliyor. Kişilerin kendisine bakması sonucunda ise evliliklerin uzun vadeli olmayacağı sonucu çıkıyor.

Evlilik Araştırmaları Sürüyor

Söz konusu evlilik araştırması ile mutluluk arasında bağ kurma çok yaygındır. Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir kuruluş, evlenme yolunda insanlarda ses duyma isteğini ölçer. Genellikle evlenme kararı öncesinde çiftlerin birbirinin seslerinden etkilenmesi söz konusudur. Eşlerin devamlı ses duyma ihtiyacı da vardır. Bundan dolayı kalabalık ortamlarda genellikle kişi, eşinin sesini rahatlıkla ayırt edebilir. Bu konuda erkeklere kıyasla kadın özellikleri devreye girer.

Genç Çiftler Daha Umutlu

Evlilik konusunda 29 yaşını aşmamış kişilerin hayalleri çok daha kapsamlı. Evliliklerinin ömür boyu süreceğine inananların oranı %86 seviyesindedir. Bununla birlikte her geçen yaş, evlenmek daha zor olduğu gibi evlilik sonrası devamını getirmek de kolay olmaz. Ayrıca boşanma kararını hızlı bir şekilde alan kişilerin çoğunluğunda korku hakimdir. Anne ve babası ayrı olan kişilerin ise evliliğe bakışı daha romantiktir. Özellikle boşanmaya yanaşmayan bu kişiler, uzun vadeli bir mutluluk hayal eder. Asla annesi gibi mutsuz olmak istemeyen bir genç kızın evlenme yaşı da küçüktür.

Evliliklerin uzun sürmesinde kilit rol ise “sevilen damat” anlayışıdır. Kız tarafının damadı sevmesi durumunda evlilikler büyük oranda sürer. Aksi durumda ise boşanma oranı %20 seviyesinin üstüne çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir