Evliliğe Hazır Mıyım? İşaretler Neyi Gösteriyor?

Hem bireysel hem de toplumsal hayatın bir parçası olan evliliğe hazır mıyım sorusuyla ilgili ilk işaretler neler? Güzel olduğu kadar zorlu bir süreç olan evlilikle ilgili birçok unsur öne çıkar. Son derece kutsal olmasının ötesinde yeni bir aile kurmak da gereklidir. Bir insanla aynı çatı altında yaşamak ve tanınmayan insanlarla bağ oluşturma fikridir. Her ne kadar zorlu olsa da insan duygularını tatmin etme açısından da sihirlidir evlilik. Bununla birlikte kişinin evliliğe hazır olup olmadığı da belli işaretlere sahiptir. Bunlara göre aslında evlilik için uygun olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Hayat Paylaşımı

Şüphesiz ki evlilik aynı hayatın paylaşımı olarak tanımlanır. Her ne kadar insanlar için özel yaşam alanları bulunsa da çoğunlukla karşı tarafla birlikte hareket etme fikri vardır. Bekar zamanda olduğu gibi serbest yaşam söz konusu değildir. Ayrıca bazı yönlerden kişinin özgürlüğü de kısıtlanır. Buna karşın yine de birlikte yapılan etkinlikler kişiyi mutlu ve huzurlu kılar. İşte burada kişinin kendisine sorması gereken ilk soru hayatımı paylaşmaya hazır mıyım olmalıdır. Bu sorunun yanıtı sizi ürkütüyorsa evlilik için daha vaktiniz var, demektir.

Kayıtsız Güven Evliliğe Hazır Mıyım İçin Önemli Mi?

Kişinin hayatını birleştireceği kişiyle ilgili tereddütler normaldir. Ancak burada güven meselesi bir ilkeli duruştur. Partnere olan güvenin zedelenmiş olması ya da tam olarak kurulmaması da problemdir. Mutlak surette tarafların birbirine güvenmesi gerekir. Herhangi bir yazılı imzalı sözleşme olmasa da evlilik için bazı şartlar vardır. Bunlardan birincisi evlenmek istenen kişinin dost olmasıdır. Her zaman her şeyi konuşabileceğiniz kişiyle yapacağınız evlilikler çok daha iyi sonuçlar verir. Ani gelişen kararlarla alınan evliliklerin ne kadar sorunlu olduğu araştırmalarla ortaya çıkar. Ayrıca çiftler arasında gizli hususlar bulunması, yalan gibi durumların yaşanması büyük tehdittir. Bu olayların aşılması adına çaba gösterildikten sonra evliliğe hazır olur insan. Aksi durumda yalnızca evlilik bir kağıt parçasından ibaret kalır.

Evlilik Planlaması Var Mı?

Her ne kadar ilk görüşte aşk başlasa da evlilik, bir planlama çerçevesinde gerçekleşir. Uzun süreli tanışma, görüşme ve birlikte olma süreçleriyle beraber evlilik artık kaçınılmazdır. Kişinin buraya gelene kadar birtakım hazırlıklar yapması da kolaylaştırıcıdır. Hem zihinsel hem psikolojik hem de maddi anlamda kişinin hazır olmasıyla evlilik güzel sonuç doğurur. Çünkü karşınızdaki kişi, bir kadın ya da erkekten çok daha fazlasıdır. Çocuklarınızı birlikte büyüteceğiniz insandır. Bu gözlem baktığınızda ne gördüğünüz son derece önemli olur. Ayrıca kişisel olarak da kendinizi hazırlayarak evliliğe hazır mıyım sorusuna evet derseniz mesele kalmayacaktır.

Evliliğe Hazır Mıyım İşaretleri

Tüm tereddüt ve endişeleri geride bırakarak her yönden hazır bir şekilde evliliğe yürüyün. Bu sayede hem sevdiğiniz insanı mutlu eder hem de çok daha konforlu, mutlu, huzurlu bir aile hayatını kazanırsınız. Ayrıca evlilik yalnızca iki kişiyle sınırlı değildir. Aileler arasında saygılı bir bağ olması da huzurun tesisi açısından gereklidir. Bundan dolayı her anlamda atılacak tüm adımlarda bir değil, birkaç kez düşünmenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir