Evde Ütü Temizliği Nasıl Olur?

evde ütü temizliği

Çok sık ve uzun süreli kullanım durumlarında sorunlar yaşayacağınız muhtemel olan evde ütü temizliği nasıl olur? Hem pislenmesi hem de kireç tutması durumu söz konusudur. Günlük hayatımızda vazgeçilmezler arasında bulunmasının yanı sıra her zaman ihtiyaçtır. Ancak iç yapısından kaynaklı kireçlenme giderek zorlayıcı olur. Ayrıca dış kirli tarafla birleşmesiyle ütünün bozulması kaçınılmaz olur. Performans kaybı yaşaması ya da istendiği gibi ütüleme yapmaması da bir başka problemdir. Peki, bu durumlar sonrasında evde ütüyü temizliği yapmak ister misiniz? Hiçbir maliyet olmadan sizleri büyük bir yükten kurtaracak temizlik aşamalarına vakit kaybetmeden başlayalım.

İri Tuzla Ütü Temizliği

Halihazırda ilk uygulamada iri tuz ve yağlı kâğıt yeterli malzemelerdir. Ütü Masasını açarak yağlı kağıdı güzel bir şekilde serebilirsiniz. Ardından iri tuzları kâğıt üzerine yerleştirin ve ütünüzü fişe takın. En yüksek sıcaklığı ayarlı olan ütünüz yavaşça ısınmaya başlar. Bununla birlikte basınç uygulaması yapmadan hafifçe tuzları ütülemeye başlayın. Burada en önemli nokta ise buhar özelliğini mutlaka kapalı olmasıdır. Dokundurma işlemleriyle sanki bir giyim malzemesi ütüler gibi tuzların üstünden geçin. Bu işlemle taban kısmındaki kir ve kalıntılar tuz tanelerine yapışır. Son aşamada ise havlu bez ya da kağıtla ütünün alt kısmını temizleyebilirsiniz. Böylelikle ilk günkü haline gelecek olan ütünüzü daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Diş Macunuyla Evde Ütü Temizliği

Ütünün taban kısmına diş macunu sürerek elinizle tüm alana yedirmelisiniz. Sonrasında ovalayarak zarar vermediğiniz ütünüzü fişe takabilirsiniz. Buharlı bir şekilde çalıştırarak temiz bir bezi ütülemeye başlayın. Bu sayede diş macununun alt kısımda büyük bir temizlik yapmasını sağlayabilirsiniz. Evde ütü temizliği açısından en organik ve rahat işlemi bu şekilde tamamlayabilirsiniz.

Limonlu Karbonat Temizliği

Söz konusu evde ütü temizliği için limonlu karbonat karışımını da kullanabilirsiniz. Bir başka alternatif olmakla beraber hemen her evde rahatlıkla bulunur. Birçok temizlik işleminde de imdadımıza yetişen bu ikiliye oldukça alışkınız. Hemen bir kase içerisinde limon ile karbonatı karıştırarak kıvama gelmesini sağlayın. Ardından ütü tabanına sürerek 10 dakika civarında bekleyin. Hafif nemli bir bez kullanımıyla karışımı ütünün tabanından temizleyin. Birkaç dakika boyunca ütüyü çalıştırmaya başlayın ve daha iyi bir performans sunacağını görün.

Üç farklı yöntemle de evde ütü temizliği yapabilir, çok daha iyi hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle ütünün nasıl bir performansa sahip olduğunu görme adına işlem öncesinde test edebilirsiniz. Temizliğin uygulanmasının ardından çok büyük bir ilerleme olduğunu bu şekilde fark edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir