Evde Stor Perde Temizliği

stor perde temizliği

Hem şık hem de kolay kullanıma sahip olan stor perde temizliği acaba nasıl oluyor? Eğer evinizde stor perdeler kullanıyorsanız aklınıza ilk nasıl temizleyeceğim sorusu gelebilir. Adeta bir dert olan bu yükten sizleri kurtarmak için tüm püf noktalarını derledik. Kirlendikleri zaman yerinden hiç çıkarmadan stor perdenizi temizlemek istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.

Stor Perde Kullanımı

En farklı tasarımlarla gösterişli bir oda yaratan stor perdeleri her yerde kullanabilirsiniz. Kolay mekanizması sayesinde kapatmak da kolaydır. Bununla birlikte mutfaklarda kullanım oranı çok yüksektir. Özellikle bu perdelerin kirlenme sıklığı daha yoğundur. Ayrıca mekanizmasına takmak ve çıkarmak zahmetli olduğu için temizliği de uğraştırıcıdır. Bundan dolayı çok uzun bir süre kirli bir şekilde kaldığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Özellikle eski perdelere dönüş olma ihtimali de buradan çıkıyor. Ancak kadın eli değmesiyle evde kolaylıkla stor perde temizliğini mümkün hale getirebilirsiniz.

Stor Perde Temizliği Püf Noktaları

Öncelikli olarak stor perde temizliği için birçok farklı temizlik malzemesi kullanabilirsiniz. Ancak burada öne çıkanlar Sabun rendesi, Arap Sabunu veya halı şampuanıdır. Leke çıkarıcı malzeme kullanımı da söz konusudur. Bununla birlikte birden fazla ürünü kullanmak da yine size kalmıştır.

Temiz bir kovanın içerisinde sabunlu suyunuzu hazırlayın. Ardından perdenizin arka kısmından sabitleme yapabilirsiniz. Bu sayede temizlemesi daha kolay olur. Eğer duvara yakınsa bir aparatla sabitleyebilirsiniz.

Hafif ve yumuşak bir şekilde sabunlu suyla perdenizi temizlemeye başlayın. Burada önemli nokta ise bu işlemlerde kimyasal ürünlerin kullanılmamasıdır. Aksi durumda yıpranma ihtimali ortaya çıkar. Ancak sabunlu su ya da hafif leke çıkarıcı için bunu söylemek mümkün olmaz. Köpürtme işlemi yaptıktan sonra temiz suyla durulayabilirsiniz. Burada çok aşırı bir köpürtme işleminden bahsetmiyoruz. Böyle bir durumda durulama uzun süreceği için sorun yaşayabilirsiniz. Yerinden hiç çıkarmadan stor perdenizi ön ve arka kısımlarını bu şekilde temizleyebilirsiniz. Peki, stor perde yıkanır mı?

Stor Perde Yıkanır Mı?

Mekanizmalarından çıkardığınız stor perdeyi çamaşır makinesine atabilirsiniz. Kuruma işlemiyle birlikte tekrar takabilirsiniz. Ancak burada derece ve süreyi iyi ayarlamak gerekir. Çok aşırı bir yıpranma sonucunda yırtılmalar olabilir. Bunun dışında isteğe bağlı olarak yumuşak fırçayla temizleme için yerde de yıkayabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir