Evde Rutubet Önleme Yolları

evde rutubet sanabanabilgi

Zaman içerisinde sağlık özelinde de çok ciddi sorunlar yaşatan evde rutubet önleme için birçok farklı süreç vardır. Kötü kokunun yanı sıra son derece kötü görünümlere neden olan rutubetler kış aylarında olur. Bununla birlikte nem oranı yüksek duvarlarda çok daha ciddi boyutlarda kendisini gösterir. Özellikle duvar dipleriyle tavan kısımlarında rutubet oluşumu söz konusudur. Ancak yapacağınız çok basit işlemlerle bu olumsuz durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

Neden Evde Rutubet Olur?

Temel sebebi ısı farkı olurken nem oluşumuyla rutubetli durum meydana gelir. İç kısmından gelen su buharının etkisiyle duvar ya da tavan bölümlerinde birikmeler olur. Eğer  dış yalıtım yoksa bu durum çok daha kısa sürede gerçekleşir. Ancak var olsa bile kötü görünüm ve kokuyu beraberinde getiren rutubet oluşabilir. Sonrasında nem birikintileriyle bakteriler ürer. Ayrıca eğer iç tesisat borularında sızma durumları varsa da rutubet kaçınılmazdır. Çatıdan gelen tüm akıntılarda yine rutubeti oluştururken öncelikli olarak bu durumlardan kurtulmak gerekir. Peki, evde rutubet önleme süreçleri nelerdir?

Evde Rutubet Nasıl Yok Edilir?

Eğer evinizde rutubet durumları varsa ısı farkını ortadan kaldırmakla işe başlamalısınız. Bunun için mutlak surette ısıta ve sus tesisat kontrollerini yaptırarak işe başlayın. Sonrasında günlük olarak evi havalandırmayı ihmal etmeyin. Eğer odada çamaşırlarınızı kurutuyorsanız yine rutubet olma ihtimali vardır. Bunun yerine balkon gibi dış bölümlere asmak çok daha ideal olur.

Rutubet önleyici boyalarla badana yapmak da yine evde rutubet olmamasını sağlar. Ayrıca yine çiçek ve bitkilerin bulunması da duvarlarda rutubeti tetikleyebilir. Eğer çok ciddi bir düzeyde rutubet bulunuyorsa çatı sızdırması söz konusu olabilir. En üst katta yaşıyorsanız mutlaka çatı kontrollerini yaptırmanız gerekir.

Eğer tüm bu durumlara karşı yine de rutubet oluşuyorsa ahşap pencerelerinizi değiştirmelisiniz. Çünkü pvc pencereler bu konuda çok daha etkili bir çözümdür.

Rutubet Giderici Doğal Yöntemler

Halihazırda tüm kurallara önem vermenize rağmen rutubet durumları varsa ilgili kısımlara karbonat karışımı sürebilirsiniz. Bir kase içerisindeki karbonatı rutubetli duvar ve tavan bölümlerine koyun. Böylelikle büyük oranda azalma olacağını sizlerde göreceksiniz.

Evinizdeki rutubeti giderme adına son yılların popüler çözümü kaya tuzu lambaları önem taşır. Farklı odalarınızın uç kısımlarında bunlardan koyarak temiz ve ferahlık sağlayabilirsiniz. Eğer rutubetle birlikte gelen siyah kısımlar varsa bir beze limon kolonyası dökerek silmeyi deneyin. Kısa süre içerisinde limon kolonyası sayesinde harika bir temizleme elde edersiniz. Ayrıca ıslak kalan bölgeleri de saç kurutma makinesiyle kurutun. Böylelikle ilerleyen zamanda tekrardan rutubet oluşması söz konusu olmayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir