Evde Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Ağustos ve Eylül ayları için vazgeçilmez olan evde domates salçası için hazırlıklar başladı. Hemen her evde yumurta domateslerle hazırlıklar başlarken kavanozlar doldu. Bununla birlikte doğal ve sağlıklı olması açısından salçanızı da kendiniz yapabilirsiniz. Her ne kadar zahmetli gibi görünse de birkaç gün içerisinde kendi domates salçanıza kavuşabilirsiniz. Her tencere yemeğinde ihtiyaç olan domates sosu ve salçası için en kolay tarifleri sizler için hazırladık.

Evde Domates Sosu

Yemeklerinizi lezzetlendirme adına yapacağınız evde domates salçası tarifinde birkaç adım bulunuyor. Ancak şunu söylememiz gerekir ki sandığınızdan çok daha kolay bir şekilde aşamaları tamamlayabilirsiniz. Pratik domates sosu tarifiyle zahmetsiz bir şekilde hazırlıklara başlayalım. Öncelikli olarak aldığınız domatesleri küp küp olacak şekilde doğramaya başlayın. Ardından tencere içerisinde suyunu çekene kadar kaynatın. Bu sırada tuz ilavesi yaparak ocağın altını kapatın. Domatesleri kepçe yardımıyla kavanozlara alarak sıkı bir şekilde kapakları kapatın. Burada en önemli püf nokta ise şüphesiz ki kapakların iyi bir şekilde kapatılmasıdır. Aksi durumda domateslerin ekşimesi ve zararlı olması söz konusudur. Böyle bir durumda kesinlikle bu domates kavanozunu tüketmemelisiniz.

Evde Domates Salçası

Daha zahmetsiz olan domates sosunu yaparak da kış günlerinde yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Ancak evde domates salçası tarifi için aşamalara başlayabilirsiniz. İyice yıkanmış domateslerinizi dörde bölerek derin bir kaba alın. Ardından birkaç gün boyunca beklettiğiniz bu kap içerisinde kabuklarından ayrılmasını sağlayın. Tahta kaşıkla karıştırarak bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Birkaç gün sonra ince delikli süzgeçten domateslerinizi geçirin. Bu sayede çekirdeklerinden ayrılmasını sağlarsınız.

Kabuğu ve çekirdeği olmayacak şekilde gelen domatesler püreye döner. Ardından ise ince tülbent ya da bez kullanımıyla süzme işlemini yapabilirsiniz. Tam anlamıyla geriye domates püresi kalır. Geniş bir tepsiye bu domates püresini yayarak bir miktar tuz ilave evin. Güneşin altında kurutmaya başlayın ve sadece ince örtüyle üzerini kaplayın. Bunun haricinde tahta kaşıkla da sabah-akşam karıştırarak nasıl bir kıvama geldiğini kontrol edin.

Güneşe Serme Şart Mı?

Evde domates salçası yapmak için güneşte kurutma işlemi önemlidir. Ancak böyle bir imkanınız yoksa püreyi tencereye alırsınız. Tuzla birlikte ocakta kaynatarak da aynı kıvama gelmesini sağlayabilirsiniz. Ancak burada mutlaka devamlı karıştırma işlemi yapmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir