Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt Maskeleri

Hem medikal hem de kozmetik anlamda cilt bakımı nasıl yapılır sorusu için farklı teknikler vardır. Cilt problemleri çok sık görülürken kadınlar, dermatoloji kliniklerini başvurur. Argan yağı başta olmak üzere çeşitli bitkisel ürünlerin kullanımı da söz konusudur. Ancak bunların dışında kolaylıkla evde yapılacak cilt maskeleri ile kusursuz etkiyi görebilirsiniz. Pratik uygulamalarla cildinizi yenileyebilir, çok daha canlı bir görünüm kazanmasını mümkün kılarsınız.

Hangi Ciltler Yenilenir?

Yağlı ya da kuru olabilecek ciltler için farklı bakım teknikleri uygulanır. Cildin doğru bir şekilde nemlendirilmesi için zeytinyağı ilk tercihtir. Bununla beraber soğuk rüzgarlar nedeniyle kuruma olmasında farklı besin maddeleri de tercih edilir. Akneli cilt bakımı çok daha kapsamlı olurken kimyasal ürünlerin kullanımı ise şart değildir. Bunun yerine çok bilinen doğal besinlerle gayet kalıcı bakımlar yapmak söz konusudur. Peki, cilt bakımlarında hangi besinler kullanılır? Nasıl bir maskeyle cildinizi daha güzel hale getirebilirsiniz?

Kusursuz Cilt Besinleri

Şüphesiz ki ilk sırada protein bakımından zengin yumurta gelir. Kolajen besleyen özelliğiyle her gün cilt maskeleri adına kullanımı yaygındır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenler için her gün bir adet haşlanmış yumurta tüketimi en iyi sonuçları verir.

Hem Omega 3 deposu olan hem de antioksidan görevindeki somon balığı da yine harika bir cilt oluşumuna katkı yapar. Mutlaka haftalık olarak tüketilecek bu besinle beraber cildin nemli kalmasını sağlar. Esnek bir görünüm açısından da somon balığı benzersizdir.

Başta A olmak üzere B, K, E vitaminleri için depo görevindeki avokado, farklı tüketimleriyle cilt besleyicileri arasındadır. Püre şeklinde yapılabildiği gibi salatalarda da harika bir lezzet sağlar. Likopen zengini olan domates, biraz ısıtılmış ya da rendelenmiş şeklinde tüketilmelidir. Çiğ domates tüketiminin cilt üzerindeki etkisi sınırlı kalır.

Evde Cilt Maskeleri

Doğru besinlerin tüketilmesinin yanı sıra uygulanacak evde cilt maskeleri de öneme sahiptir. Bu sayede evde cilt bakımı ile çok daha kusursuz ve berrak bir görünüm sağlayabilirsiniz. Burada var olan maskelerin temel görevleri vardır. Her cilt için hepsi kullanılmayacağı gibi var olan problemlerin çözümüne dair seçimi söz konusudur. Örnek vermek gerekirse cilt lekelerinin bulunuyor olması durumunda en iyisi zerdeçal maskesidir. Yorgun bir cilde sahipseniz o zaman yoğurt maskesi kullanımı çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Zerdeçal Maskesi Nasıl Yapılır?

Güneş ışınlarının yarattığı lekeleri gidermesi bakımından zerdeçal maskesi yapılırken sivilceler için birebirdir. Belirli bir kullanım sonrasında birçok lekenin yok olacağını sizlerde uygulayarak görebilirsiniz. 2 tatlı kaşığı zerdeçal tozunun macun kıvamına getirilmesi için süt kullanılır. Burada su ile de yine bu maskenin elde edilmesi mümkündür. Ancak böyle bir durumda bir süreliğine toz rengi ciltte kalır. Sonrasında herhangi bir yan etkisi veya probleme ise neden olmaz. Bununla birlikte sütle kıvam verilmesi daha iyi olur. Sonrasında macun kıvamına gelmesi adına karıştırılma süreci devam eder. Sonrasında yüz bölgesine yavaşça uygulaması olur. En az beş dakika ciltte bu maske durur. Sonrasında durulama yaparak etkisini test edebilirsiniz. Haftada birkaç kez uygulayarak lekelerin kolay yoldan gitmesini sağlayabilirsiniz.

Cilt Bakımında Yoğurt Maskesi

Solgun ve mat bir yüze sahip kişilerce çokça yapılan yoğurt maskesi, benzersiz bir kazanım sağlar. Kolaylıkla hazırlanırken evde hemen uygulanması söz konusudur. Yorgun cilde sahip olmayanların ilk tercihidir. 1 çorba kaşığı yoğurtla beraber 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yulaf malzemelerinden hazırlanır. Besleyici bir özelliğe sahip olması için ise püre salatalık eklemesini de tavsiye ederiz. Güzel bir karışım sonrasında cilde sürülen bu bileşenlerin nem sağlayıcı görevi de vardır. Ciltte bekleme süresi ise on dakikadır. Ardından durulama işlemiyle cilt temizlenirken düzenli olarak bu maskenin yapılmasında bir sakınca yoktur. Ayrıca dinlendirici olan bu evde cilt bakımı maskesiyle stresli durumları geride bırakmak mümkündür.

Evde Cilt Bakımı Maskeleri Uyarıları

Kuru ciltlerin nemlendirilmesi adına Avokada maskesi uygulanırken içerisinde 1 avuç yulaf ezmesiyle karışımı güzel sonuçlar verir. Yine aynı şekilde 10 dakikalık bekleme süresinin ardından cildinizi güçlü hale getirir. Halihazırda doğal bileşenlerin kullanımıyla ortaya çıkan çeşitli maskeler vardır. Özellikle evde cilt bakımı konusunda neler yapabileceğini öğrenmek isteyenler için idealdir. Bununla birlikte hassas ciltlerde bu maskelerin kullanımına dikkat edilir. Alerjik reaksiyonların ortaya çıkması halinde bir daha maske türü uygulanmamalıdır. Cilt bakım rutini açısından ise 7 günlük aralarla maske uygulamaları yapılması da önem taşır. Çünkü gün aşırı maskelerin yapılması da cildin yıpranmasına neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir