Etekleri Zil Çalmak Nereden Geliyor?

Türk deyimleri arasında belki de en yaygınlarından olan etekleri zil çalmak nereden geliyor acaba? Anlamı açısından baktığımızda aşırı derecede sevinmek anlamı taşır. Mutluluktan havalara uçacak derece kişinin sevinmesi manasındadır. İşlerin yolunda gitmesi sonucunda elde edilen mutluluk kaynağıdır. Hemen herkesin kullandığı etekleri zil çalmak deyiminin hikayesi nedir?

Etekleri Zil Çalmak Olayı

Vakti zamanında Anadolu’da saygınlığı ile meşhur olan şeyh varmış. Halkın çok büyük bir sevgisi ve saygısına sahip olan bu şeyh, güler yüzlüymüş. İhtiyacı olanlara destek olur, herkesin yardımına koşarmış. Hürmet gördüğü kadar bilgin bir özelliğe de sahipmiş. Herkesin ilgisini çeken konu ise şeyhin cüppe eteklerindeki kuzu çıngırakları olmuş. Ayrıca pabuçlarının ucunda da yine bu çıngıraklardan varmış. Her gün bu cüppesini giydiği için hareketinde çıngıraklar ses çıkarırmış. Bu sayede şeyhin geldiğini de herkes anlarmış. Halkın artık çıngıraklı hoca olarak kabul ettiği şeyh, bu cüppesini çok severmiş.

Bir gün meraklı olan halktan bazıları şeyhe gelmiş. Neden cüppe ve pabuçlarda böyle çıngıraklar var, diye sormuşlar. Şeyh ise yerinden doğrulup, yürürken ya da hareket ettiğimde istemeden de olsa karıncaları öldürmek istemiyorum. Bu çıngırakların sesleri sayesinde karıncalar hemen kaçıyor ve bu sayede can almaktan kurtuluyorum, demiş.

 Şeyhin Çıngırakları İş Başında

Son derece kıymetli bir düşünceye sahip olduğunu anlayan halktan insanlar, takdir etmiş. Sonrasında günler geçip gitmiş. Sonraki gün ise güvenlik güçleriyle hırsızlar arasında bir olay yaşanmış. Saklanan hırsızlar hiçbir şekilde dışarıya çıkmıyormuş. Güvenlik güçlerinin tüm çabalarına rağmen teslim olmadıkları gibi kimseyi de kendilerine yaklaştırmıyorlarmış. O sırada çıngıraklı şeyh yoldan geçerken sesler dikkatleri dağıtmış. Polislerin kendilerine doğru hamle yaptığını zanneden hırsızlar, korkuya kapılıp çıkmışlar. Bu sayede halka büyük zararı dokunan bir çete yakalanmış olur. Ayrıca çıngıraklı şeyhin sayesinde olması da ayrı bir sevinç kaynağı oluşturur.

Haberi öğrenen halkın kutlamalar yapması ve şeyhi de kucaklarına almasıyla çıngırak sesleri ayyuka çıkmış. Mutluluk kaynağı olarak etekleri zil çalmak nereden geliyor sorusu da yanıt bulmuş. Mutlu bir haberi aldıktan sonra yapılan kutlamalardaki çıngırak sesleri, o olayla bağ oluşturmuş. Sonraki zamanlarda da hep iyi haberlerin verilmesiyle bu deyim arasında yakınlık olmuş.

Etekleri Zil Çalmak Deyimi

Günümüze kadar ulaşan etekleri zil çalmak nereden geliyor ile ilgili anlatılan hikaye böyle şekil alır. İstemeden ya da bilmeden de olsa yapılan büyük bir iyilik sonucunda çıngıraklar beğeni toplar. O güne kadar belki de insanların rahatsız eden bir sesti. Ancak sonraki olaydaki fayda sunması da insanların sevinçlerinin kaynağı haline getirdi. Herhangi bir  olay ya da durum karşısında kişinin çok mutlu olmasıyla, “hayırdır, eteklerin zil çalıyor” kalıbı kullanımı da çok sıktır.

One Reply to “Etekleri Zil Çalmak Nereden Geliyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir