Et Tüketimi Olmayınca Ne Kazanırsınız?

Düzenli bir şekilde et tüketimi birçok açıdan yararlı olurken önemli olan nokta ise porsiyon durumudur. Şüphesiz ki her gün çok aşırı bir miktarda et yerseniz vücudunuzda istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Bununla birlikte beslenme tarzını et üzerine inşa etmenin de zararları çoktur. Söz konusu araştırmalarla bitki odaklı beslenmenin getirdiği yararlar ortaya çıkmıştır. Hayvansal gıdaların taşıdığı bakteri ve mikropların vücut için riski çok daha fazladır. Ayrıca kırmızı etin pişirme durumlarına göre bu riskler çok daha fazla olabilir. Ancak yine de tamamen hayvansal gıdaları kesmek doğru olmayacaktır. Peki, et tüketimi olmayan bir vücutta neler ortaya çıkar?

Et Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Halihazırda et tüketimi için haftalık iki en ideali olurken doğru pişirme teknikleri de lazımdır. Aksi durumda kişinin ruhsal anlamda yabanileşmesi dahi söz konusudur. Daha sert, sinirli ve gergin tarafınız ağır basıyorsa bir süre et yememeyi tercih etmelisiniz. Bununla birlikte diğer hayvansal gıdaları da buna ekleyebilirsiniz.

Hastalıklara baktığımızda birçok sağlık problemi de aşırı et tüketimi kaynaklı olabilir. Kalp hastalıkları başı çekerken diyabet, yüksek tansiyon ve obezite akla gelir. Kanser türleri de yine kırmızı et bakterileriyle vücuda giriş yapabilir.

Et Tüketimi Olmadan Yaşa

Özellikle yeşil dostu araştırmalarda et tüketiminin olmamasıyla birlikte söz konusu olacak değişimler ortaya kondu. İlk iki hafta kişinin devamlı kendisini aç hissettiği ortaya çıktı. Bununla birlikte protein ve kalori açısından da gerileme yaşadı. Bundan dolayı eğer et tüketiminden vazgeçmek istiyorsanız mutlak surette avokado, kuruyemiş ya da mercimek gibi protein içeren ürünleri tüketin. Bu sayede zihinsel anlamda doygunluk hissine sahip olabilirsiniz.

Bağırsak Sorunları Geçer

Kırmızı etle beraber işlenmiş ürünlerin çok yoğun tüketimiyle bağırsaklarda kötü huylu bakteriler çoğalır. İltihaplanma durumları oluşurken aynı zamanda kabızlık da beraberinde gelir. Et tüketimi olduğu zamanlarda kişinin çok daha fazla sindirim sorunu yaşadığı da açıktır. Bununla birlikte sebze, meyve ve tahıl özelinde bir beslenme programıyla bağırsakları temizleyebilirsiniz. Söz konusu problemli durumların geçmesi adına bir süreliğine etten vazgeçebilirsiniz.

Vücut İltihaplanmaları Biter

Kırmızı et, işlenmiş et ve birtakım hayvansal gıdaların neden olduğu iltihap durumları da azalır. Özellikle antioksidan olan bitki ürünleriyle daha iyi bir yaşam kalitesine sahip olabilirsiniz. Kanda çıkan CRP düzeyinin en yüksek olması et tüketimiyle doğru orantılıdır. Bu durum ise aynı zamanda iltihap göstergesi olurken kalp krizini tetikler.

Parlak Cilde Sahip Ol

Devamlı kırmızı et, süt ve şeker gibi ürünlerin tüketimiyle ciltte yıpranma ortaya çıkar. Özellikle kalorisi yüksek doymuş yağlarla akneler kendisini gösterir. Eğer daha parlak bir cilt isterseniz mutlaka bir süreliğine kırmızı etten vazgeçin. Bununla birlikte diyetlerde süt tüketimi de istenmez. Bunun nedeni ise süt ve peynir altı suyu proteinlerinde yer alan hormonlardır. Dermatologlar cilt hastalıklarından temizleme yaparken bu diyeti uygular. Böylece leke ve sivilceler daha kısa zaman diliminde yok olur.

Kalp Sağlığı Kazan

Kırmızı etin daha az tüketmekle kalbinizi koruyacağınızı unutmayın. Söz konusu araştırmaya baktığımızda hayvansal gıdaları tüketenlere kıyasla bitkiye önem verenlerin kalp krizi geçirme oranı %19 daha azdır. Bununla birlikte damar ve beyin fonksiyonları açısından da et tüketimi az olmalıdır. Ayrıca kilo vermek isteyenlerde yine et konusunda çok hassas olur.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir