Eşsiz Güzellikleriyle Ayvalık Cunda Gezisi

ay

Son derece sakin ve bir o kadar da güzel Ayvalık Cunda gezisi için çeşitli alternatifler mevcuttur. Kolay yoldan tur organizasyonlarıyla gidebileceğiniz gibi Balıkesir ilçesindeki bu bölgeyi her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası aslında bir Rum diyarı. Çok uzun asırlar Rumların yaşadığı bu güzide bölgede halen çeşitli konaklar ve taş evler bulunuyor. Ayrıca renkli dar sokakları da eşsiz bir manzara sunuyor. Ancak tarihi olayların etkisiyle mübadele anlaşması gereği buradaki Rumlar Yunanistan’a geçmiş. Sonrasında ise Türk diyarı halini alsa da Rum evleri ve yapıları çok fazla sayıdadır. Bir diğer isminin Alibey Adası olması ise son derece önem taşır. Çünkü çok fazla bilinmese de Alibey ismi de bölgenin tarihi dokusuna aittir. Kimdir bu Alibey dediğinizi duyar gibiyim.

Savaş döneminde İstanbul’dan gelen teslim olun ve silahları bırakın çağrısına uymayan Ali Bey, direniş kararı alan bir komutandır. Sonrasında ise Ayvalık bölgesindeki direnişi başlatarak halkı düşman işgaline karşı uyarır. Buradaki direniş sembolü olması da ismini anma adına değerlidir.

Cunda Gezisi Yemekleri

Özellikle kıyı bölgesinde çok farklı restoranlar sizleri karşılıyor. Halihazırda salaş mekanlarda balık ekmek ya da Ayvalık tostu yiyebilirsiniz. Son derece lezzetli olmasının yanı sıra fiyatları da oldukça makuldür. Ancak daha kaliteli ve elbette lüks mekanları söz konusudur. Burada her türlü deniz ürünü bulabileceğinizi da unutmayın. Bilhassa sakızlı kurabiye ve şerbetli lokma tatlısını tavsiye ederiz. Ayrıca sakızlı Türk kahvesi içmeden de ayrılmayın.

Söz konusu yemek molaları için alternatif deniz keyfini de yaşayabilirsiniz. Tekne içerisinde lokanta düzeni bulunurken balık ekmek ya da porsiyon ve menüler bulunur. Her ne kadar biraz sallantılı olsa da eşsiz bir deneyim sunar. Elbette ki diyet durumları varsa kendinize hakim olabilmeniz pek mümkün değil. Çünkü birbirinden güzel harika sokak lezzetleri de çarşısında sizleri bekliyor.

Tarihi Yel Değirmenleri

Sembolik yapı olarak ifade edebileceğimiz Tarihi Yel Değirmenleri aslında turistlerin görmek istediği özelliktedir. 17.yüzyıldan kalma bu üç yel değirmeni restore çalışmaları sonrasında kullanıma açıktır. Bir tanesi şarap evi olurken diğeri ise Rahmin Koç kütüphanesidir. Ayrıca tarihi kilise de yine müze olarak hizmet verir.

Aşıklar Tepesi

Kuşbakışı olarak Ayvalık Cunda gezisi isteyenler için Aşıklar Tepesi bulunmaz fırsat sunar. Eşi benzeri olmayan bir görüntüyle her bölgeyi izleme olanağı verir. Çok sayıda konağın otel halinde olmasıyla renkli bir ada görünümü ve uçsuz bucaksız denizi ayaklarınızın altına alabilirsiniz.

Ayvalık Cunda Plajları

Çataltepe Plajı ve Bıyıklı Plajı en popülerleri arasındadır. Denizin sığ olması ve aynı zamanda aileler için uygun olmasıyla Bıyıklı Plajı öne çıkar. Ayvalık ile Cunda Adası’nı birbirine bağlayan köprünün dibindeki Duba Plajı da son derece güzeldir. Özellikle kumsal deneyimi yaşamak isteyenler için en iyisidir. Çeşitli kamp alanları da bulunurken özellikle günübirlikte turistler için uygun şartlar vardır. Bununla birlikte koy gezileri de yapabilir, kıyı etrafında tur atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir