Erken Uyanma Ritüelleri

Eğer sabahları çok güçlük çekiyorum diyorsanız erken uyanma ritüelleri tam size göre. Yapacağınız basit işlemlerle erken kalkmanızı kolay hale getirebilir, keyifli bir sabaha merhaba, diyebilirsiniz. Bu durum üzerinde şüphesiz ki hem psikolojik hem de fiziksel etkenlerin rolü vardır. Gerek odanızı gerek kendinizi erken kalkmaya göre programlarsanız herhangi bir sorun yaşamazsanız. Zamanında kalkarak işlerinize bakabilir, gününüzü çok daha verimli geçirebilirsiniz. Ayrıca erken kalkmanın getirdiği sinir ve öfkeye sahip olmama adına da yapılacaklar listesi söz konusudur. Vakit kaybetmeden birlikte bunlara göz atmaya ne dersiniz?

Erken Uyan Adına Çevre Düzenlemesi

Kişinin erken kalkma üzerine yaşadığı belli korkular vardır. Bunlardan bir tanesi uykusunun bölünmesi ve keyiften mahrum kalma olurken diğeri ise hazırlıktır. Çünkü erken kalkmanın getirdiği hazırlanma süreci çok daha zorlayıcıdır. Bunu kırma adına mutlaka yatarken kendinizi hazırlamalısınız. Gerek ruhsal anlamda telkinlerle erken kalkma durumu hatırlamalısınız. Ayrıca eşyalarınızı hazırlayarak yanınıza alabilir, kahve makinesinin ayarlarını yapabilirsiniz. Böylelikle kalktıktan sonra yapacağınız işlemlerin sayısı az olur. Pratik durumdan ötürü de kişi, daha kolay ve hızlıca hazırlanmaya başlar. Aksi durumda ne giysem, ne yapsam diye düşünmenin getirdiği yorucu durumda korkular arasında gizlenir.

Alarm Taktiği

Eğer çalar saat kullanıyorsanız mutlaka yataktayken uzanamayacağınız bir bölüme koyun. Bununla birlikte telefonunuzu da kendinizden uzakta bir yerde bırakın. Böylelikle susturmak ya da kapatmak için yataktan kalkmanız gerekli olur.

Bir Dakika Kuralı

Erken uyanma ritüelleri arasında çok bilinmemekle birlikte işe yarayan bir yöntemdir bu kural. Buna göre erken kalkmanın oturması sürecinde devamlı olarak bir gün öncesinden bir dakika geriye ayarların saatinizi. Bir hafta boyunca bir dakika erken kalkarak vücudunuzu düzene sokabilirsiniz. Her ne kadar 1 dakika çok aşırı bir kayıp gibi gelmese de vücudun anlayışı farklıdır. Bundan dolayı erken kalkmaya programlı olma adına önem bir uygulamadır.

Erken Kalkma Nedenleri

Kişinin erken kalkma ritüelleri ile neler kazanabileceğini listeleyin. Her sabah bunu hatırlayarak güne başlamalısınız. Ekstra erkenden kalkmanın getirdikleri arasında hem manevi hem de maddi kazançları vardır.  Bu şekilde kendinizi motive edebilir, bu süreci daha kolay geçirebilirsiniz. Erken kalkarak daha verimli bir gün geçireceğinizi kendinize söylemelisiniz. Ayrıca spor için de erken kalkmak istemek son derece mantıklıdır. Sağlıklı bir yaşam için sabah saatlerinde egzersizler yapabilirsiniz. Bununla birlikte erken kalkmanın para getireceği de size bir başka motivasyon kaynağı olur. Kendinizi sevdiğiniz yönlere göre teşvik ederek bunu sağlayabileceğinizi unutmayın.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir