Erkekler Mavi Renk Sever Anlayışı Nereden Geliyor?

Çoğu zaman için bir geçerliliğe sahip erkekler mavi renk sever anlayışı nereden geliyor? Mavi rengin gücü ya da etkisinin nereden geldiğini merak ediyorsanız çok eski tarihlere gideceğiz. Yüzyıllarca önceye dayanan bir inanca göre mavi göklerin rengidir. Halihazırda en güçlü kaynakta gök olduğu için erkeklere bu bir görev niteliği taşır. Şeytanlara karşı mücadele etme adına mutlaka mavi rengin gücünden yararlanmak gerekir inancı söz konusudur. Aksi durumda insanın şeytanlara karşı kaybedeceği ve yok edeceği inancı hakimdi. Böylelikle sağlık sorunları yaşamaması beklenirdi.

Yüzyıllık Erkekler Mavi Renk Sever Anlayışı

Erkek bebeklerin mavi giydirilmesi veya etrafının hep mavi ile donatılması birçok açıdan önem taşır. Burada asıl inanç kavramı ise erkek bebeklerin önemiyle açıklanır. Çünkü sülale ya da ailenin devamı erkekle sağlanır. Ayrıca ataerkil bir yapıda tüm iş ve sorumluluk erkeğe aittir. Bundan dolayı erkeğin her zaman ve şartta şeytanlardan uzak olması gerekir. Bunu sağlayabilmek adına da mavi rengin gücünü kullanmak gerekir inancı bulunurdu. Eski çağlardan günümüze kadar ulaşan mavi rengin sırrı buradan gelir. Ardından şeytanları kovması ve musallat olmalarını önleme adına mavinin önemi giderek artmıştır.

Şeytan Korumasında Mavinin Gücü

Buna dair günümüzde de erkekler mavi renk giyer anlayışının yansımaları vardır. Ayrıca Orta Doğu ve Asya ülkelerinde mavi renkli kapıları çok sık görürüz. Keza ülkemizde de yine mavi renkli kapıya sahip Anadolu evlerine rastlamak mümkündür. Bununla birlikte mavi rengin bir koruma altına girmek adına elbiselerde buna yönelik seçilir. Bu sayede o ev ya da kişi şeytanlardan uzak olur. Hiçbir şekilde şeytanların mavi renge yaklaşabilmesi de söz konusu olmamaktadır.

Kız Rengi Neden Pembe?

Halihazırda yüzyıllarca süren mavi egemen bir dünyanın erkeklere yüklediği sorumlulukta şüphesiz ağırdır. Her ne kadar özgürlük sembolü olabilse de mavi renk giymek ya da mavi rengin erkekle bütünleşmesi beraberinde bir ihtiyacı daha getirdi. Bu ise günden güne önem kazanan kız çocuklarının hangi renk sembolüne sahip olacağı meselesiydi. Bunu çözmek için ise çiçekler referans oldu. Doğanın en güçlü ve güzel çiçeği gül rengi olan pembe bundan böyle kız çocuklarının rengi oluverdi.

One Reply to “Erkekler Mavi Renk Sever Anlayışı Nereden Geliyor?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir