Erkeği Tanrılaştırma Çabası: Zeus Figürü

zeus figürü

Tanrılar kralı olarak bilinmekle beraber birçok farklı amaçla Zeus figürü öne çıkmıştır. Bir baba ya da erkek olmasının ötesinde gücün temsilcisidir. Kronos ve Rhea oğlu olmasının çok daha değerli anlamlara da sahiptir. En başından beri kutsallığını görebilmek söz konusudur. Çünkü tüm kardeşleri bir şekilde babasının caniliği ile yüzleşirken Zeus ise bunlardan sıyrılır. Mucizevi bir şekilde hayatta kalması ise bundan sonra olacakları daha özel kılar. Ardından yaptıkları ise kendisini bir koruyucu haline getirir.

Genel geçer özelliklerine baktığımızda ölümlüleri izlemesi ve kötüleri cezalandırmasıyla tanır herkes. Tüm mitolojik hikayelerde neredeyse vardır Zeus figürü. Sonrasında kötülük yapanları ve yalan söyleyenleri cezalandırma işi ona aittir. Ayrıca faydalı işler yapması ve hayırsever olması da söz konusudur. Buna karşın çapkın tarafı ise çok ağır basar. Tüm bunlarla ilgili bir yorum yapmak gerekirse erkek figürünü görmek çok daha zor olmasa gerek. Özellikle erkeği tanrılaştırma çabası olarak Zeus üzerine inceleme yazmamızın sebebi de tam olarak budur.

Erkek Çocuk Olarak Zeus Figürü

Acımasız bir babanın oğlu olan Zeus figürü için anne önem taşır. Zorlu bir mücadele sonrasında annesinin kaçırmasıyla büyür. Burada babanın elinden alma vardır erkek çocuğunu. Günümüzde Kazdağları olarak bilinen İda Dağı’na giden Rhea, burada Tanrı figürünü büyütür. Sonrasında ise babasını yenmesi de erkekliğini ispat açısından önemli olur. Bunu yaparak kardeşlerini kurtaran Zeus figürü artık ailesinin kahramanıdır. Bir erkek dünyaya hükmetmek adına önce ailesi içerisinde birliği sağlar. Ardından ise herkesin güveni ve desteğiyle kendisini gösterir. Buradaki Zeus karakterinde de bunu görmek söz konusudur.

Zeus’un Fiziksel Görünümü Nasıl?

Önce yağmur tanrısı ve ardından gök gürültüsü ve şimşeklerin gücüyle adını duyurdu Zeus figürü. Hem gök hem de yer için tek sahip oldu aslında. Görünüm açısından baktığımızda da fiziksel anlamda gri sakallıdır. Kıvırcık saçlı olan Zeus uzun boyuyla heybetli bir duruşa sahiptir. Ayrıca kaslı olması da gücü temsil ederken erkek figürüdür. Hemen her heykel ve sanat eserinde Zeus için bir güçten bahsetmek söz konusudur. Hiçbir zaman aciz bir görünümü yoktur. Burada da erkeğin Tanrı görünümünden bahsetmemiz gerekir.

Erkek Özellikleriyle Zeus Figürü

Zihinsel olarak da bir erkek yapısından bahsettiğimiz Tanrılar kralı Zeus için aşk geçicidir. Her ne kadar kız kardeşi olsa da Kazdağları üzerinde aşk yaşadığı Hera ile evlenir. Sonrasında güzel bir aile kursa da hiçbir zaman sadık olamaz. Çünkü her seferinde güzel kadınlardan etkilenir ve onlara sahip olmak adına her şeyi yapar. Sonunda da amacına ulaşırken erotik maceraların sayısı bir hayli fazladır. Burada çapkın erkek modelini görürüz Zeus figürü için. Tanrı olsa da yine de çapkınlık erkeklerin bir sıfatı ya da tanımıdır. Erkeği bu şekilde kabul etmek gerektiğini de anlatır.

Bilge Yapılı Güç Temsili

Erkeği Tanrılaştırma çabası adına bilgelik de yine kullanılagelir. Söz konusu Zeus figürü için kolaylıkla bilge kişi sıfatını vermek mümkündür. Ayrıca her konudan anlaması, aşkı da savaşı da bilmesi de temel özelliklerini gösterir. Bununla birlikte kaygısız bir yapıdadır. Ayrıca yüksek sesli gülmeyi sevmesi de mitolojik açıdan erkeği işaret eder. Çünkü hiçbir zaman kadınlar için böyle bir özellik yoktur. Yine öfkeli yapısı da erkeğin aslında normal kabul edilmesini gösterir. Çünkü güç beraberinde öfkeyi getirir inancı hakimdir.

Her ne kadar Zeus için birçok farklı açıdan bakmak mümkün olsa da tipik erkek özellikleri sıralanır. Burada anlatılan ise erkeğin aslında ne derece güçlü, bilgeli, asil ve başarılı olabileceğidir. Tanrılar kralı bir erkeğin olması da yine hakimiyetini ifade eder. Ataerkil bir toplum anlayışı için çok güzel bir örnek kıvamındaki Zeus figürü aslında birçok anlamı birlikte taşır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir