En Yaygın Kadın Hastalıkları Belirtileri

Erken teşhisin son derece önemli olduğu kadın hastalıkları belirtileri ciddi önleyici niteliğe sahiptir. Gerek yaşam kalitesinin bozulmaması gerek çok daha uzun süreli bir yaşam adına dikkate alınır. Çoğunlukla göz ardı edilen bu belirtilerin giderek artması da telafisi çok daha güç durumları beraberinde getirir. Bundan ötürü kadın hastalıklarına dair en ufak belirtilerin olmasıyla hemen uzman hekime başvurmayı tavsiye ederiz. Çeşitli testlerin düzenli yaptırılması da çok daha hızlı bir şekilde var olabilecek hastalıkların teşhisini kolaylaştırır. Peki, kadın hastalıkları nereden geliyor sorusunun cevabı olan en yaygın belirtiler neler?

Ağrılı Adet Günleri

Halihazırda adet sancıları çoğu zaman oldukça zorlu geçer. Buradaki şiddet seviyesi değişkenlik göstermekle beraber her kadın için aynı değildir. Ancak yine de devamlı ağrılı adet günleri yaşanması bir tehlike habercisidir. Kişinin yataktan kalkmak da zorlanması ve hiçbir şekilde evden çıkamaması durumlarında mutlak surette bir kontrol şarttır. Bununla beraber kamp ağrısı tarzında da görülmesi söz konusudur. Ayrıca kasık ve bel dışında bacaklarda da ağrılar oluşur. Rahim ağzı enfeksiyon durumların olabileceği ihtimaline karşılık kadın hastalıkları doktoruna giderek işlemlere başlanır.

Kasık Ağrıları Neyin Habercisi?

Günden güne geçmek bilmeyen kasık ağrıları da kadın hastalıkları belirtileri özelinde değerlendirilir. Halihazırda giderek artmasıyla birlikte ağrı şiddeti de her saat farklıdır. Yumurtalık kistleri ya da idrar yolu enfeksiyonları için bir belirtidir.

Karın Bölgesinde Kadın Hastalıkları Belirtileri

Yumurtalık kanserinin en yaygın belirtisi olan karın şişliği mutlak bir tehdittir. Olası bir şişliğin birkaç gün boyunca geçmemesi durumunda kontrol edilmesi şarttır. Ayrıca bağırsak problemleri ve karaciğer rahatsızlıklarına dair bir durum olma ihtimali de vardır. Sonrasında gelişen karın ağrıları da yine uzman hekimin bakması gereken bir husustur.

Menopoz Kanamaları

Menopoz geçiren kadınların sonraki dönemlerde kanama yaşaması da kontrolün olmasını beraberinde getirir. Normal bir durum olmadığı gibi özellikle rahim içi kanser şüphesi vardır. Hemen doktor kontrolü yapılır. Sonrasında endometrial biyopsi sonucunda ilk bulgular ortaya çıkar. Ardından ise çeşitli araştırma ve takibin devam etmesi de hasta sağlığı açısından kritiktir. Hiçbir şekilde hafife alınmayacak bu durumla ilgili gelişmeleri takip etmelisiniz.

İdrar Problemleri

Vajinal enfeksiyonların etkisiyle devamlı idrara çıkma durumu olur. Bunun en önemli nedeni ise idrar kesesine yapılan kitle baskılarıdır. Sonrasında günlük yaşamı olumsuz etkileyecek bir alışma dönemi ortaya çıkar. Jinekolojik muayeneyle birlikte ultrasonografi işlemi de uygundur. Nedenlerine göre teşhis ve tedaviye başlanırken sık idrar kaçırma yaşıyorsanız hekime gitmelisiniz. Çünkü menopoz sonrasında daha yaygın olan bu durumla ilgili de kadın hastalıkları sayısı fazladır. Bazı durumlarda idrar problemleri ilaç tedavileriyle azalır ve ortadan kalkar. Ancak yine de ameliyatın şart olduğu durumlarda vardır.

Yumurtalık Tümör Belirtileri

Üreme evresindeki kadınlar için tüylenme durumu beraberinde birçok unsuru da getirir. Halihazırda böbrek üstü bezi ve yumurtalık bölgesindeki tümörlerin oluşumuyla seste kalınlaşma başlar. Saçlarda dökülme ve tüylenme gibi bulguların ortaya çıkmasıyla mutlak surette test uygulamalarına başlanır. Kadın doğum uzmanı muayenesi sonrasında nasıl bir tedavi sürecinin olacağına dair bilgiler alınır. Tarama testlerinin ihmal edilmemesi de kadın hastalıkları belirtileri açısından önem taşır. Başta rahim ağzı kanseri taraması olmak üzere over kanseri taraması, endometriyum kanseri taraması akla gelir. Bu tarama testlerini her kadının rutin olarak yaptırması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir