Elif Erkek İsmi Tartışması Nereden Geliyor?

Arapça kökenli olmasıyla beraber Elif erkek ismi tartışması son zamanlarda ortaya çıktı. Şüphesiz ki Türkiye çerçevesinde baktığımızda kız isimleri arasında öne çıkıyor. Bununla birlikte isimlerin anlamları ve neden koyulduklarına dair kısır tartışmalar devam ediyor. Geçmişten gelen hataların devam etmesi de bu durum üzerinde etkilidir. Ayrıca doğru bilinen yanlışların sayısının fazla olması bu konuda da kendisini gösteriyor.

Elif İsmi Kullanımı

Elif ile ilgili aslında iki önemli yanlış bulunuyor dilimizde. Arapça olan bu kelimenin kendi coğrafyasında kullanımı oldukça azdır. Bunun sebebi ise çok büyük bir anlama sahip olmamasıdır. Her ne kadar alfabenin ilk harfi olması önemli kabul edilse de dini açıdan da etkisi yoktur. Burada sormamız gereken ilk soru Elif ismi İslami mi olur. Buna vereceğimiz yanıt ise hayır, olur. Çünkü sıradan bir harf olan Elif, herhangi bir başka özelliğe sahip değildir. Arapça çerçevesinde baktığımızda Aişe, Fatıma, Asiye, Gülsüm, Şeyma çok daha önemli isimler arasındadır. Çünkü Hz. Peygamber ve ailesiyle ilgilidir.

Türkçe Dilinde Elif İsmi

Elif ismine baktığımızda Türkçe özelinde edebi bir değere sahiptir. Özellikle şeklinden dolayı “dimdik” olmasıyla anlam kazanır. Bununla birlikte Elif gibi benzetmeleri de oldukça yaygındır. Buradan hareketle “dini değil, sanatsal” bir anlama sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Peki, Elif erkek ismi diyenler haklı mı?

Elif Erkek İsmi Diyenler

Buna dair Arapça dil özelliklerini bilmemiz gerekiyor şüphesiz ki. Arapça isimlerde eril ve dişil durumlar bulunur. Buna Müzekker ile müennes denilmekle beraber örneklerle açıklamanın çok daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Peygamber damadı olmasının yanı sıra dört halifeden olan Ali ismine baktığımızda eril içindir. Dişil durumu Aliye olur ve e takısı alımı vardır. Çokça kullanımı olan Hanif isminde de dişil durum Hanife olur. Kız isimlerinde e takısı ile dişil olma özelliği sağlanır. Bundan hareketle Elif erkek ismi olurken Elife dişil hale gelmiş olur. Eğer kız için ismini vermek gerekirse Elife daha anlamlı olur. Ancak şüphesiz ki Türk toplumu içerisinde artık Elif olarak kabul görüş bir durum vardır.

Elif İsmi Ne Anlama Gelir?

Halihazırda Türk Edebiyatı açısından Elif ismini kızınız için kullanabilirsiniz. Bu durum Arapça ve kelime kökeni açısından ise yanlış olur. Yine de vermenizde bir sakınca olmamakla beraber Elif, dost erkek anlamına gelir. Dişil versiyonu olan Elife ise dost kadın anlamındadır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir