Elektrik Faturası Yarı Yarıya Nasıl Düşer?

elektrik faturası

Birçok farklı sebeple enerji fiyatlarındaki artışlarla birlikte elektrik faturası nasıl daha az gelir? Özellikle yarı yarıya düşürme adına hangi tasarrufları yapabilirsiniz. Bilhassa doğalgaz açmadan ısınma sağlamak isteyenler için ilk seçenek elektrik kullanımıdır. Bununla birlikte ısıtıcı satışlarındaki artış son 20 yılın üstündedir. Bunun haricinde kabarık gelen doğalgaz faturalarını ödeyebilmek için de elektrikten tasarruf şarttır. Peki, neler yaparak yarı yarıya bir düşüş sağlayabilirsiniz?

Beyaz Eşya Alırken Dikkat

Halihazırda elektrik faturası yarı yarıya nasıl düşer sorusunda beyaz eşyaların kalitesi belirleyicidir. Mutlaka enerji tasarruflu olan ürünlerden seçmenin yararı çoktur. Her ne kadar satın alırken çok fazla dikkate almasak da büyük rolü vardır. Bununla birlikte buzdolabı ve derin dondurucular için bir başka önemli detay, duvarla ilişkisidir. Duvardan en az 10 cm uzakta olacak şekilde durmalarını sağlamalısınız. Böylelikle soğutma ve ısıtma konusunda olumsuz etkilerinden arınmış olursunuz.

Elektrikli Ürünlere Dikkat

Elektrik faturasının düşük gelmesi için fırın ve tencerelerin kapaklarını çok sık açmak büyük yanlış olur. Ayrıca buzdolabının kapağını da her dakika açmanın ısı kaybı oluşturacağını bilmek gerekir. Bununla birlikte en dikkat edilmesi gereken konu ise çamaşır ve bulaşık makineleriyle ilgilidir. Tam dolu olmadan bu makineleri çalıştırmak büyük bir tasarrufu yok eder. Birkaç tabak, bardak, tencere için çalıştırma yapmamalısınız.

Ütü, süpürge gibi elektrikli ürünlerin fişte bırakılmaması da elektrik faturası için önemlidir. Ayrıca ampul kullanımlarında enerji tasarruflu olmasına da dikkat edebilirsiniz. Bu tip basit yöntemleri bir araya getirdiğimizde önemli bir kazanım olur.

Elektrik Faturası Ne Kadar Düşer?

Belirttiğimiz tasarruf önlemlerini yerine getirmeniz durumunda konutlar için geçerli olan elektrik faturası düşüşleri çok ciddidir. 2023 için elektrik faturalarındaki değişimi değerlendirdiğimizde üçte bir oranında kazanım söz konusudur. Ayrıca araştırmalarla ortaya çıkan bir başka durum ise tasarruflu ampul kullanımın %50 seviyesinde bile olmadığıdır. Bu durum ise kış gecelerinde çok uzun saatler enerji harcamasını beraberinde getirir. Özellikle birkaç odanın devamlı yanmasıyla fatura yükü artar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir