Dramatik Şair Charles Baudelaire Kimdir?

Charles Baudelaire kimdir sanabanabilgi

1821 yılının 9 Nisan günü Paris’te dünyaya gelen Charles Baudelaire kimdir? 19.yüzyıl için kült şairlerden kabul edilmesinin yanı sıra Fransa tarihi gelişiminde önemli bir rol oynadı. Bununla birlikte Edgar Allan Poe’nun eserlerini çevirmesiyle üne kavuştu. Çok sayıda şiir kitabıyla hem dost hem de düşman kazanmayı başardı. Ancak içinde yaşadığı fırtınaların hiçbir zaman sonu gelmedi. Belki de erken yaşta hayatını kaybetmesi de bu acılarla büyüyen bir çocuğun olmasındandı.

Çocuk Charles Baudelaire Kimdir?

Çok küçük yaşta babasının ölümünden sonra şok üstüne şok yaşamaya başladı. Daha 6 yaşında annesine aşık olmasının en büyük nedeni de buydu. Her zaman “seni asla bırakmayacağım” dediği annesi ise üvey baba getirdi. Sonrasında yatılı okula gönderilen Charles Baudelaire için acılar henüz bitmemişti. Annesiyle yaşadığı harika duygularını yansıtamamış olması hayatını tam anlamıyla altüst etti. Bir anda tek başına kalan bir çocuğun yapacağı gibi ayak uydurmakta zorlandı. Disiplinsizlik gerekçesiyle de okuldan atıldı. Ardından hukuk okumasını söyleyenlere inat, herkesten uzaklaştı. Hindistan’a giderek bohem bir hayat yaşama hayalleri kurdu. Ancak başarısız bir şekilde Fransa’ya dönünce üçüncü kez hayal kırıklığı yaşadı. Ardından babasından kalan mirası çok hesapsız harcaması da tepkiler getirdi. Mahkeme kararlarıyla tüm maddi miras hakları elinden alındı.

Devrim Yanlısı Davaları

1846 yılında çıkardığı “Kötülük Çiçekleri” eseriyle acılarını kaleme aldı. 1848’de Fransız Devrimi sırasında isyancıları destekledi. Buna dair yazdıklarıyla taraftarların gönlünü kazandı. Ancak altı şiirinde kamu ahlakına aykırı unsurlar çıktı. Dava üstüne dava açılarak yargılanan Charles Baudelaire, zor günlerin henüz bitmediğini fark etti. Ayrıca satanist düşünceyle suçlanması da şok yaşamasına neden oldu.

Sembolizm Ortaya Çıktı

Şüphesiz ki Fransa’da yönetim baskısından dolayı ortaya çıkardığı imgeleri çok sevdi. Hem gelenekçi hem de üstün yönetim anlayışlarına karşı isyancı oldu. Gerçeklikle arası iyi olmadığı için hayalleriyle var oldu. Şiirlerinin uzun yıllar yasaklı olması da sembolizm için bir fırsattı aslında. Bir başkaldırı kültürü olacak unsurları daha sembolik tarzda kaleme aldı. Türk Edebiyatı’nın mihenk taşlarından Yahya Kemal, Cahit Sıtkı Tarancı gibi isimleri etkilemesi de bu şekilde oldu. 20.yüzyıl şairleri için bir el kılavuzu haline gelen Charles Baudelaire kimdir aslında sorularının cevaplarını bu isimlerde bulabilmek de mümkündür.

Frengiden Öldü Diyorlar

Zorlu günlerde Belçika’ya sığınan Fransız yazarın frengi olması ise büyük bir dramın sonuydu aslında. Bir çeşit ölümcül hastalığın ilerlemesi ise iki yıl kaldığı Belçika’da oldu. Felç kalmasından sonra Paris’e geldi ve henüz 46 yaşındayken yaşamını tamamladı. Babanın ölümüyle başlayan hayatın bu kadar kısa sürmesine rağmen isyanlar, mahkemeler, acılar, kederler sığdırması yoğun bir şiir etkisini bizlere hediye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir