Domates Dilimleri Cilt Temizliğini Nasıl Sağlar?

domates dilimleri cilt

Başta salatalar olmak üzere hemen her yemekte kendisine yer bulan domates dilimleri cilt temizliği sağlar mı? Bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık ve etkisi görünce hayran olduk. Harika bir beslenme aracı olan domates dilimleriyle beraberinde birçok faydayı da göreceksiniz.

Domates Dilimleri Faydaları

Domatesin içerisinde A, C, E ve K vitaminleri yoğun olarak bulunur. Bununla birlikte B6 vitamini açısından da zengin olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca asidite oranı ve pH dengesi bakımından da yardımcı olmaya adaydır. Sahip olduğu salisilik asit ise adeta bir losyon görevi görmesini sağlar. Cilt yüzeyindeki gözenekler için iki büyük yararı vardır. Bunlardan birincisi besleyici özelliğidir. Kolaylıkla domates dilimlerini yüzünüzde uygulayarak gözeneklerinizi besleyebilir, canlanmasını sağlayabilirsiniz. Daha küçük gözeneklere sahip olma konusunda da en iyi yardımcıdır.

Domates dilimleri cilt temizliği sağlar mı sorusu da evet yanıtını alır. İkinci yararı bu olurken domateslerin etkisini birkaç gün içerisinde görebilirsiniz. Temizleyici yönüyle de pürüzsüz bir cilt sunar. Söz konusu yara izleriyle lekelerin azalmasını da sağlar. Varsa tüm sivilcelerinize şimdiden elveda diyebilirsiniz. Çünkü birçok açıdan sivilce ve aknelerin geçirilmesinde tek başına domates yeterlidir.

Domates Dilimleri Etkisi

Halihazırda cildinizi temiz ve pürüzsüz tutma adına çeşitli ürünler kullanıyor olabilirsiniz. Tonlarca krem sürme işlemi yapılırken kimyasal ürünlerin sayısının sınırı da yoktur. Ancak doğal olmayan bu ürünlerin sağladıkları katkı her zaman için kısıtlıdır. Ayrıca bu tip malzemeler içerisinde de domateste bulunan asit ve enzimlerin az miktarda olduğunu unutmamak gerekir. Doğrudan domates dilimleri cilt üzerine sürerek çok daha fazlasına sahip olabilirsiniz. Peki, ciltte domatesin uygulaması nasıl olur?

Domates Dilimleri Cilt Temizliği

Basit ve hızlı yöntem olan domates dilimleri ile cilt temizliğine başlayabilirsiniz. Eğer sivilce, akne veya pürüzlü kısımlar varsa bunu uygulamanızda sakınca yoktur. Dilim şeklinde domatesi keserek yüzünüze koyun. Ardından yavaş bir şekilde domates dilimlerini dairesel hareketlerle dolaştırın. Bir nevi masaj tarzında olacak bu işlem için minimum süre 10 dakikadır. Domates içerisindeki vitaminlerin cilde ulaşması adına bu süre zarfında hareketlere devam etmelisiniz. Sonrasında bir süre daha yüzünüzde kalırsa faydası daha fazla olur. Soğuk suyla yapacağınız durulama işlemiyle süreç sonlanır. Bir gün ara ile yapacağınız bu uygulamanın neticesinde ilk hafta içerisinde alırsınız. Bunun haricinde domates maskesi tarifini de uygulayabilirsiniz.

One Reply to “Domates Dilimleri Cilt Temizliğini Nasıl Sağlar?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir