Doğu Asya Dünyası: Güney Kore Gezisi

Tarihi ve kültürel izlerin yanı sıra Güney Kore gezisi çok daha fazlasını sunmasıyla diğer komşu ülkelerinden ayrılır. Geleneksel bir yaşamı teknolojinin imkanlarıyla buluşturan dinamik yapısı vardır. Bununla birlikte tek kara parçası Kuzey Kore ile olurken yılların getirdiği savaş ve mücadeleler etkisini sürdürüyor. Günümüzde Kore Cumhuriyeti olan bu güzel ülkenin başkenti Seul ise küresel bir güç konumundadır.

52 Milyon Nüfusa sahip olan Güney Kore, Asya’nın en gelişmiş ülkeleri arasındadır. 1945 yılının 15 Ağustos günü Japonya’dan bağımsızlığı almıştır. Bununla birlikte en önemli limanları Busan ve İnchon olurken en yüksek dağ ise 1916 metrelik zirvesiyle Chiri San Dağı’dır. Seul özelinde gezilecek yerler ise oldukça fazladır.

 

Güney Kore Gezisi Listesi

Dört mevsim için gezmeye uygun yerler arasında birçok önemli nokta vardır. Başkent Seul bu açıdan en zengin bölgedir. Doğa güzellikleri bakımından da kentin önemli bölgeleri bulunurken tapınak ve müzeleri sizleri bambaşka bir dünyanın kapısını aralar.

  • Gyeongbokgung Sarayı ilk hanedanlık yapıtıdır.
  • Jongmyo Tapınağı Unesco Dünya Mirası listesindedir.
  • Seul Sanat Merkezi
  • Deoksugung Kore Kraliyet Ailesi evidir.
  • Seul Kulesi ile 236 metre yükseklikten şehri izleyebilirsiniz.
  • Myeondong ile alışveriş noktalarını buluşturabilirsiniz.

Jongmyo Tapınağı Gezisi

İlk adres olarak 14.yüzyıl eseri olan bu tapınağı görmelisiniz. Özellikle Kore gezisi boyunca eski tapınak ve yapılar büyük bir dikkat çekecektir. Son derece farklı mimari özelliğe sahip olmasıyla büyüleyici havası vardır. Dışarıdan gördüğünüzün belki on kat şaşkınlığı içeride yaşarsınız. Ardından geniş ve yüksek yapısıyla ferah bir ortam sunar. Halihazırda Konfüçyüs Tapınağı olarak da kabul gören bu yapıyı gezerek Kore havası alabilirsiniz.

Deoksugung Sarayı

Kore için kuruluş ve kutsal kelimeleriyle özdeşleşmiş olan Joseon Hanedanlığı eserlerindendir. En büyük beş saraydan birisi olmasıyla beraber 20.yüzyıla kadar Kore Kraliyet ailesi de burada kalırdı. Bundan ötürü ormanlık alan içerisinde bu güzide yerin değeri büyüktür. Söz konusu mekan harika bir görünüm sunmasının ötesinde manevi açıdan da yerli ve yabancı turistlerin odak noktasıdır. Çok önemli bilgi alacağınız merkezleri de bulunur.

Myeondong Çarşısı

Jung semtinde bulunmakla beraber alışveriş noktasıdır. Hemen her Kore filmindee mutlaka bu bölgeyi görüyorsunuz. Dünya genelindeki listeye baktığımızda en pahalı dokuzuncu alışveriş caddesi unvanını taşır. Bununla birlikte hemen her markaya ait tüm ürünler, çeşitler bulabilirsiniz. Teknolojinin kalbi olarak da bilinmekle beraber yerel anlamda zengindir. Hem Kore hem de Japon mutfağına sahip restoranların sayısı oldukça fazladır. Eğlence mekanları ve tiyatro gösterileri de yapılırken New York esintisi söz konusudur.

Kore köyleri kütükler yapılma evlere sahip olup doğal görünüm sunar. Bununla birlikte binlerce yıllık eserleri halen kullanıma sahiptir. Sanat açısından da değerli birçok yapı inşası sürerken teknolojinin etkisi de çok fazladır. Adeta modern hayatla geleneksel yaşamın bir kesişim kümesidir bu ülke. Bunu çok rahatlıkla görebilir, her bölgede farklı bir egzotik havaya şahit olabilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir