Doğru Backlink Faydaları Nelerdir? Nasıl Alırsınız?

Halihazırda seo özelinde backlink faydaları büyük öneme sahip olurken siteniz için mutlaka çalışmalar yapmalısınız. Sitenin Google ve diğer arama motorları botları için hedef olmasını mümkün kılar. Ayrıca seviye atlama adına da prestij sağlarken yönlendirme konusunda belirleyicidir. Bununla birlikte bir web sitesinin ya da blog sayfasının alacağı kaliteli backlink ile oy oranı artar. Bu ise bir referans anlamına gelir ve site, güvenilir olarak algılanır. Peki, doğru backlink çalışmaları nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Doğru Backlink Çalışmaları

Sıralama adına bir unsur olan backlink çalışmaları için doğru seçimler yapılması gerekir. Bunun için öncelikli olarak daha kaliteli sitelerde link bırakmak lazımdır. Popüler olan bir site içerisinde sizin sitenize ait bir link bulunması büyük bir kazançtır. Oradan gelecek trafiğin artısının yanı sıra arama motoru da sıralamayı belirler. Başkalarının siteniz hakkında ne düşündüğünü kısaca önemseyen Google, doğru ve organik yapacağınız çalışmalara bakar. Bunun için olağandışı yollara girerek bu seo çalışmalarını yapmanızı tavsiye etmeyiz. Aksi durumda ise telafisi çok zor olan durumlarla karşı karşıya gelebilirsiniz backlink özelinde. Sitenizi bir çöp haline getirmemek için her zaman kaliteli backlink arayışlarınıza devam etmelisiniz.

Doğru Backlink Faydaları Neler?

En büyük yararları arasında şüphesiz ki yönlendirme trafiği kazanma gelir. Farklı bir sitede bir içerik okuyan kullanıcıların var olan linkinize tıklamasıyla sitenize gelmesi bir kazançtır. Gönüllü bağlantı olarak tanımlanan bu durumla backlink faydaları ortaya çıkar. Uzun yıllar organik trafik alma adına kaliteli sitelere backlink vermek bu yüzden caziptir.

Marka Oluşturma Etkisi

Backlink dağıtımlarıyla web sitenizin ziyaretçi sayısını yükseltmeniz söz konusudur. Bununla birlikte bir markalaşma hamlesi olarak da bu işlemleri gerçekleştirmelisiniz. Saygın niteliğe sahip büyük web sitelerinde sizin linkiniz bulunuyor olması önemli bir kriterdir. Çünkü içeriklerinizi keşfetmenin ötesinde görünürlük kazanırsınız. Daha fazla kişiye ulaşma adına da mutlaka linklerinizi doğru şekilde bırakmaya çalışın. Ayrıca otorite getirmesi adına da yine bu çalışmaları yapmanız gerekir. Var olan domain otoritesi sonucunda web sitenin tüm bağlantıları incelenir ve ne seviyede olduğu sonucu çıkar. Böylelikle nereden geliyor diye baktığımızda bağlantıları Google PageRank algoritmasına bakabilirsiniz.

İlişkilerde Backlink Faydaları

Farklı web sitelerle backlink alma ve verme işlemleri yaparak sitenizi büyütme yoluna gitmelisiniz. Bunu yaparken aynı doğrultuda içerikler üreten siteleri tercih etmelisiniz. Bu sayede yeni ilişkiler kurabilir, takipçi kazanma noktasında da etkisini görebilirsiniz. Halihazırda potansiyel olan kullanıcıları bulma adına da backlink bağlantılarını oluşturmalısınız.

Backlink Yöntemleri Neler?

Doğrudan blog web siteleriyle iletişime geçerek backlink verme durumlarını sorabilirsiniz. Bu durum, şüphesiz ki kolay değildir. Ancak yine de backlink faydaları adına denemeye değer. Ayrıca blog yazarları ya da gazetecilere ulaşarak da sitenizin tanıtımına dair konuşmalar, görüşmeler yapabilirsiniz.

Bozuk Backlink Alternatifleri

Halihazırda büyük web siteler çeşitli linklere sahip olmakla beraber zaman içerisinde bunlar kırık hale gelebilir. Link bırakan web sitelerin kullanım dışına çıkması durumunda bir anda bozuk bağlantılar kalır. Bu durum ise itibarı yüksek olan web site için büyük tehdittir. Bu tarz bozuk bağlantılı linkleri site içerisinde bularak gösterebilirsiniz. Sonrasında kendi sitenizi tanıtarak bu bağlantı yerine kullanma önerisini söyleyebilirsiniz. Böylelikle kapanmış web sitelerin bağlantılarını kendi sitenize yönlendirerek trafik çekmeye başlarsınız. Bu kapsamda Screaming Frog Seo Spider uygulama kullanımıyla çok daha hızlı ve pratik şekilde aramalar yaparsınız. Ardından bozuk bağlantıları tespit ederek iletişime geçmeniz sonucunda backlink alımı sağlamış olursunuz.

Misafir Yazar Gönderileri

Çeşitli web sitelerinde var olan misafir yazarlık yoluyla da sitenize doğru backlink çekebilirsiniz. Bunun için nitelikli içerikler üretmek gerekli olup sonrasında link vermeniz yeterlidir. Kabul görme adına ise öncelikli olarak sitenizi incelemeye alır. Bundan dolayı da hem fazla sayıda hem de yararlı içerikleri bulundurmanız backlink alma konusunda ilk şarttır. Daha hızlı ve çok sayıda backlink alma adına ise mutlaka görsel ve video içerikleri öne çıkarmalısınız. Ayrıca nedir, nasıl yapılır gibi sorulara sahip başlıklar atarak kullanıcılarının dikkatini çekmeyi amaç edinmelisiniz.

Kaliteli Backlink Önerileri

Yüksek etki alanlı web siteler üzerinden yapacağınız backlink alma işlemlerinde birkaç husus vardır. Google arama motoru için ilk olarak içerik kalitesi değerlidir. Ayrıca her iki sitenin benzer konulara sahip içeriklere sahip olması gerekir. İçerik bağlantıları da mutlaka buna göre olmalıdır. Bir futbol haber içeriğinden sağlık sayfasına backlink vermenin mantığı yoktur. Bununla birlikte aynı site ya da içerikten birkaç backlink oluşturmakta sağlıklı değildir. Tüm bu durumlara bakarak profesyonel kazanımlar adına iyi link kazanımlarını karşılıklı yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir