Doğalgaz Faturası Nasıl Daha Düşük Gelir?

doğalgaz faturası

Sonbahar ve kış aylarının belki de en büyük korkularından olan doğalgaz faturası ne kadar gelecek? Çok daha iyi bir ısınmayla daha düşük bir ödeme yapmayı isteyenler için püf noktaları sıraladık. Uzmanların önerdiği yöntemlerle sizlerde çok daha düşük faturalara sahip olabilirsiniz. Günümüzde ödenmesi gerçekten çok zor olan doğalgaz faturalarını düşürmek için yapabileceğiniz çok sayıda pratik ve geniş kapsamlı çözümler bulunuyor.

Pencere Seçimleri

Odayı daha kolay ısıtmak adına çift camlı pencere kullanımı en iyi yoldur. Bu sayede doğalgaz faturası üçte bir oranında düşerken soğuğu da asla içeri almaz. Ayrıca kullanmadığınız odalarınızla banyoyu daha düşük bir ısıda tutabilirsiniz. Eğer çok ihtiyaç yoksa mutfak için de yine aynı çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

Kalorifer Peteklerinde Çözümler

Kombiyi açtığınızda tüm sıcaklığı hissetmek istiyorsanız mutlaka kalorifer peteklerinden verim almalısınız. Bunu yapmak için ise bütün sıcaklığı odaya verecek yöntemler bulmalısınız. Bunların başında peteklerin arkasına yalıtım levhası yerleştirmek geliyor. Bunu yaparak ısı kayıplarının önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Ayrıca kenar kısımlarına süngerler de koyabilirsiniz. Bununla birlikte peteklerin önünde mobilya, masa, koltukların olmamasına da dikkat etmelisiniz.

Odayı ısıtabilmesi için mutlaka önü açık kalorifer peteği anlayışına sahip olmalısınız. Böylelikle doğalgaz faturası daha düşük gelebilir. Çünkü ortalama bir ısı sayesinde odalarınızı rahat bir şekilde sıcak hale getirebilirsiniz. Peteklerin üzerine çamaşır koymak da yine ısı kaybını ortaya çıkarırken ısınmayı güç hale getirir.

Doğalgaz Faturası Çok Geliyor Hataları

Doğalgaz faturası neden çok geliyor diye sorduğumuzda yapılan hataları da sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bunların başında her gün kombiyi kapatmak geliyor. Bu durum, kombiyi her çalıştırdığınızda ek bir enerji harcamak anlamına gelir. Bunun sonucunda fatura katlanır ve kabarır. Sadece uzun bir süre evde kimse olmayacaksa kombiyi kapatmak daha doğrudur. Bunun dışında kombi her zaman açık tutulmalı ve en az düzeyde çalışmaya devam etmelidir. Düşük ayarda çalışan kombilerin faturaya ek maliyet oluşturmasında etkisi sınırlı kalır.

Termostat Ayarı

Oda termostatı kullanarak ısıyı sabit tutmak da yine düşük doğalgaz faturasının bir nedenidir. Bununla birlikte gün ışığından yararlanma adına akşama kadar perdelerinizi açık tutmalısınız. Tüm odalarınızın güneş ışığı alması da daha kolay ısınmasını beraberinde getirir.

Kombi Tercihleri

Eğer yoğunlaşmalı kombi seçimi yaparsanız çok daha uygun doğalgaz faturası ile karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Elbette ki kombi ve petek bakımlarının düzenli yaptırılması da artı olan bir diğer husustur. En az 2 yılda bir tesisatçıların yapacakları bakım ve temizleme çalışmaları ise yeterlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir