Doğal Yöntemlerle Kabızlık Nasıl Geçer?

Hemen her gün ya da hafta birçok kişinin başına gelen kabızlık nasıl geçer acaba? Bu soruya yanıt vermeden önce kabızlık durumunun ne olduğunu bilmek gerekir. Kısaca ifade etmemiz gerekirse sindirim sistemi ve bağırsak hareketliliğinin az olmasıdır. Her ne kadar çok ciddi bir sorun olmasa da uzun süreli olmasıyla bazı hastalıklara yol açabilir. Bununla birlikte mutlak surette uzun süreli kabızlıklarda doktor muayenesi gereklidir.

Kabızlık Neden Olur?

  • Devamlı olarak her gün tuvalet ihtiyacının ertelenmesiyle ortaya çıkabilir.
  • İş ya da aile hayatında stresler yaşanması ve psikolojik kabızlık belirtileri arasındadır.
  • Hamilelik sürecince çok daha sık kabız olunur.
  • Kolon ya da kalın bağırsak daralmaları varsa kabızlık daha sık ortaya çıkar.
  • Pirinç ve makarna gibi gıdaların tüketimi de kabızlığa yol açabilir.
  • Çoğunlukla kadın vücudunda demir eksikliği için kullanılan ilaçların kabızlık oluşumunda rolü vardır.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Halihazırda konstipsyon yani kabızlık kadınlarda daha sık olur. Ancak erkekler için de olası bir durumdur. Özellikle daha pasif bir yaşamın olmasıyla görülme sıklığı artar. Ayrıca stres, endişe, üzüntü ve gerginlik durumlarında da ortaya çıkma ihtimali vardır. Bununla birlikte önleyici birçok husus vardır. Bunların başlıcası şüphesiz ki harekettir. Özellikle düzenli olarak spor yapmak bir numaralı çözüm yoludur. Yürüyüş ve koşu durumları da kişinin kabız olma riskini ortadan kaldırır. Mutlak surette gün içerisinde en az üç kez yürümek ya da kişinin hareketli olması en azından gerekir. Aksi durumda kişinin oturması ve devamlı yatması her zaman kabız olmayı kaçınılmaz hale getirir.

Doğal Kabızlık Giderici Hususlar

Kişinin güç içerisinde bol su içmesi de kabızlık önleyici durumdur. Mutlaka kabızlık nasıl geçer için 3 litreden aşağıya içmemelisiniz. Diyet tarzı programlarla da kendinizi daha iyi duruma getirebilirsiniz. Mutlaka süt ve süt ürünleriyle güne başlamak da yine kabız olmanızı ortadan kaldırır. Ayrıca lifli gıdaların tüketimini de arttırmalısınız. Bunlar arasında yulaf, bakliyat var olurken muzdan uzak durmalısınız. Meyveler listesine baktığımızda ise şeftali, kayısı, elma ve portakal ilk sırada gelir.

Kabız olma sıklığınız fazlaysa bunun bir nedeni kahvedir. Çünkü fazla kafein ile kişinin kabız olması arasında doğru orantı vardır. En fazla 2 fincan kahve içmek daha sağlıklı olur. Sonrasında mutlaka suya ağırlık vermelisiniz.

Yemeklerde zeytinyağı kullanımı olması da probiyotik kefir gibi etkilidir. Bu ürünlerle beraber keten tohumu ve yoğurt karışımı yaparak da kabızlık nasıl geçer için doğal bir yöntem elde edebilirsiniz. Uygulayacağınız bu yollarla kabızlık gibi bir derdiniz kalmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir