Doğal Yöntemlerle Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Belki de en yorucu ve can sıkıcı durumların başında gelen diş ağrısı nasıl geçer sorusuna dair tüm detayları bir araya getirdik. Gündelik yaşamı olumsuz etkilemesinin ötesinde kişinin moral ve işleyişini tam anlamıyla bozar. Elbette ki kolay yoldan diş hekimine giderek tedavisine başlanması gerekir. Ancak çeşitli nedenlerle gitmeme durumları olması halinde bu doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Özellikle gece saatlerinde daha da şiddeti artarken diş ağrısını geçirme adına listemiz hazır.

Diş Fırçalama Nasıl Olur?

Diş ağrıları için ilk formül hafifçe dişlerinizi fırçalamak olacakken burada ip kullanımı da önerebiliriz. Ancak çok sert bir şekilde bu işlemi yapmanız beraberinde kanamayı getirir. Bununla birlikte yemekten sonra oluşan artıkların ağrılara neden olduğu bilinir. Eğer kısa süreli ya da aniden çıkan ağrılı durumlardan kurtulmak için fırçalama yeterli olur. Ancak yine de dişteki ağrı geçmiyorsa o zaman diğer aşamalara geçebiliriz.

Gargara İşlemleri

Söz konusu iltihaplanma durumları için şüphesiz ki doktor kontrolünde ilaç desteği alabilirsiniz. Özellikle antiseptik içeren ürünlerle bu durumdan kurtulmanız mümkündür. Ancak evde doğal yöntemlerle diş ağrısı nasıl geçer için gargara pratiktir. Bir su bardağı içerisine 1 yemek kaşığı kadar sirke ekleyebilirsiniz. Sonrasında ağrıyan bölgeye denk gelecek şekilde gargara yapmalısınız. Burada 1 çay kaşığı tuz da kullanabileceğiniz gibi sirkenin etkisi de oldukça yüksektir. Her iki doğal ürünle de gargara yapmanız da bir sakınca yoktur. Gün içerisinde birkaç saatte bir gargara yaparak diş ağrınızı öteleyebilirsiniz.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer Ürünleri

Sirke ya da tuz haricinde iltihapların etkisini kırma adına karbonat kullanımı da yaygındır. Suyla karışım yaparak karbonatı kullanabilir, tuzla da karıştırabilirsiniz. Ancak bunun dışında karbonatı doğrudan ağrı olan yere sürerek de etkisini göstermesini bekleyebilirsiniz. Burada önemli olan husus ise yutmamaya çalışmanız olacaktır. Ardından bol suyla ağız çalkalama işlemini de unutmayın.

Buzla Diş Ağrısı Geçirme

Ağrıyan bölgeye buz torbası koymak yanaktan olur. Doğrudan ağız içine buz yerleştirme denemeleri yapanlar olsa da bu oldukça yanlıştır. Bir beze sarıp buzu yanağınıza da tutabilirsiniz. Bu sayede birkaç dakika içerisinde etkisini azaltabilirsiniz.

Karanfil İle Ağrı Geçer Mi?

Diş ağrıları oldukça hassas bir dengeye sahip olurken karanfil ise uyuşturucu etkisini gösterir. Suyun içerisine atarak yumuşattığınız karanfilleri çiğneyerek de o bölgeyi uyuşturabilirsiniz. Bu sayede ağrıdan eser kalmaz. Bir diğer yöntem de ise havanda dövme işlemi yaptıktan sonra karanfil tozunu bölgeye koymaktır. Yine karanfil yağını da kullanarak diş ağrınızı olabildiğince düşürebilirsiniz.

Bunların dışında zerdeçallı su ya da sarımsak koyma işlemleriyle de diş ağrısı nasıl geçer sorularına yanıt verebiliriz. Ancak bunların hepsi ağrıyı bir süreliğine geçirme işlemidir. Tam anlamıyla problemi yok etmek ya da sorundan kurtulmak söz konusu değildir. Bundan ötürü vakit kaybetmeden diş doktorundan randevu almanızı da öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir