Diyette Kilo Vermenizi Engelleyen Meyveler

diyette kilo sanabanabilgi

Halihazırda yapacağınız birçok farklı diyette kilo vermenizi engelleyenlerin başında meyveler gelir. Özellikle şekerin etkisiyle meyvelerin aslında birer tehdit olduğunu biliyor muydunuz? Çok aşırı meyve tüketimiyle glikoz deposundan insülin çıkışı gerçekleşir. Yağ yakma ihtimalini ortadan kaldıran bu durum, kiloları vermenizi büyük oranda engeller. Hem meyve tüketip hem de kilo vermek istiyorum diyenler için ise elma, armut ve karpuz birer öneridir. Bunun dışındaki meyvelerin ana unsuru olan şekerin faydadan çok zararı vardır. Peki, en riskli meyveler hangileridir?

Şeker Deposu Muz

Kilo verme amacıyla yapılan diyetlerde asla muz bulunmaması gerekir. Beslenme uzmanlarının en riskli bulduğu muzun içerisinde yüzde 25 oranında yüksek fruktoz vardır. Bir enerji kaynağı olmasının ötesinde üç ana şekeri de içerir. Bununla birlikte kısa süreli insülin seviyesini yükseltme amacıyla kullanımı vardır. Açgözlü bir açlık seviyesini ortaya çıkarması ve şeker isteğini artırması da muzu tehdit haline gelir. Ayrıca diyette kilo vermeyi daha güç hale getirir.

Üzüm Diyette Kilo Aldırır

Eğer çok fazla üzüm tüketiyorsanız da asla yeterli düzeyde kilo veremezsiniz. 100 gram üzümün 70 kalori ettiğini biliyor muydunuz? Her ne kadar potasyum sayesinde böbreklerin düzenli çalışmasını sağlasa da şeker oranı çok fazladır. Ayrıca vücut insülin dengesinde de yine üzümün zararı vardır. Bununla birlikte diyette kilo vererek zayıflamak isteyenlerin bir süre üzümden uzak durması şarttır.

Mango Sevenler

Üzüm ile hemen aynı etkiye sahip tropikal meyvelerden olan mango ile de zayıflamak pek mümkün değildir. Vücutta toksinleri atmak ve yağ yakmayı çok daha hızlı hale getirmek için uzak durulması gerekenler listesindedir. 1 kg mangoda 600 kalori ve yüksek şeker oranıyla diyete uygun değildir.

Meyveli Yoğurtlar

Söz konusu üzüm, muz ve mango üçlüsüyle birlikte kurutulmuş meyvelerin zararı da büyüktür. Ayrıca paketli gıdalardan uzak duracağınız dönemlerde meyveli yoğurtlar ilk tercih olur. Ancak böyle bir durumda da şeker oranı yüksek gıdaları tüketeceğinizi bilmelisiniz. Her ne kadar sağlıklı algısı bulunsa da bu ürünlerin diyete uygun olmadığı aşikardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir