Diyette Kilo Veremiyorum Nedenleri

Halihazırda birçok farklı diyet programı bulunmakla birlikte yine de kilo veremiyorum sorunları ortaya çıkıyor. Baktığımızda kilo vermenin çok basit olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Daha az yiyerek ve üstüne spor yaparak bunu sağlarız. Ancak yine de kalori açığı durumlarına karşı kilo vermek imkansız hale geliyor. Diyetlerin ilk haftasından sonra hiç kilo veremediğinizi görüyorsanız başka sebepler aramaya başlayın. Peki, bir insanın her şeyi yapmasına rağmen kilo veremiyorum demesi nedendir?

Su Tutma Problemleri

Kişinin kilo vermesi yalnızca yağ yakma ile ilgili değildir şüphesiz. Bununla birlikte ödem durumlarının gitmesi de gerekir. Kilo veremiyorum sorunlarında yetersiz uyku ve hatta stresin bile payı vardır. Ancak su tutma durumu varsa diyetlerin bir işe yaramayacağı açıktır. Çünkü hücreler arasında bulunan boşluklarda su birikmesi oluşur. Bunun ortaya çıkardığı sonuçlar ise sabah saatlerinde şişkin olmaktır. Akşamları ise kişinin ağır bacaklı görünümü de vücutta su tutmanın olduğuna işaret eder. Diyetlerde en büyük risk az su içmektir. Vücudun az suya sahip olmasıyla bunu tutmaya çalışması başlar. Risk gören vücut bir anda var olan suyu önemser. Şişkinlik hali de buradan gelir ve kilo kaybı oluşmaz. Ancak günde iki litrenin üzerinde bir su tüketimiyle bu sorunu aşabilirsiniz. Yine de kilo veremiyorum derseniz diğer ihtimallere de göz atalım.

Kadınlarda Hormon Değişimleri

Erkeklere kıyasla kadın vücudunda adet dönemleriyle ilgili bir husustur. Başlangıcıyla beraber hormon dalgalanmaları kendisini gösterir. Vücudun su depolaması da yine bu dönemde zirveye ulaşır. Tahmini olarak ifade ettiğimizde diyetle verebileceğimiz 4 kiloya yakın bir ağırlık bu döneme denk gelirse gerçekleşmez. Bundan ötürü diyetlerde adet dönemlerine dikkat ederek planlama yapabilirsiniz.

Kilo Veremiyorum Stresi

Hemen herkes için stres anlamına gelen diyet dönemlerinde kortizol etkisi fazladır. Her ne kadar kısır döngü olsa da kişinin diyet yapıyorum hissi tüm gündelik olayları etkiler. Başlı başına bir problem olarak bunu algılaması ise vücudun tepkilerini değiştirir. Bununla birlikte aşerme durumları da stresli dönemlerde artış gösterir. Ayrıca beklenmedik istekler ve zorlayıcı durumlarla gelen tepkiler hayatı etkiler. Bunların olmaması adına telkin edici sözler söyleyin. Uykunuzu daha iyi almanız ve yeterli beslenmenizle stresle başa çıkmaya çalışın. Aksi durumda diyet boyunca kişinin ağır psikolojik baskı altında olması istenen etkiyi olumsuza çevirir. Kilo vermek yerine alma ihtimali bile olabilmektedir.

Aşırı Beklenti Durumları

Elbette ki kilo verme adına diyetle birlikte egzersizler yaparak emek harcarsınız. Bununla birlikte yeterli düzeyde kilo veremiyorum sorunu büyük bir risktir. Daha fazlası olması için çabalara girmek de kişinin vücut dengesini bozar. Sonrasında bir anda patlama gerçekleşir ve kişi, vazgeçer. Bunun olmaması adına kilo veremiyorum demeden önce düzenli ve inatçı bir süreç geçirmelisiniz. Az ve devamlı kilo vermenin daha iyi olduğunu da asla unutmayın. Ayrıca bir anda vereceğiniz kiloları geri almak da mümkün olabilir. Moral bozmadan ve çok yüksek oranda kilo vereceğim gibi beklentiler olmadan programınızı uygulayın. Ardından vücudun alışmasıyla vereceğiniz kiloda artış olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir