Diyetlerde Açlık Krizi Mücadelesinde 10 Kural

açlık krizi

Diyet yaparken ortaya çıkan açlık krizi sonucunda çok büyük hatalar ortaya çıkar. Özellikle hemen kilo vermek isteyerek aç kalan kişilerin sağlık sorunları yaşayacağı kesindir. Ayrıca kandaki glukoz oranındaki düşüşler beyne açlık hissi gönderirken hemen bir şeyler yeme ihtiyacı oluşur. Bunun olmaması için yapılması gerekenler ise bellidir. Özellikle sık sık açlık krizine girerek gereğinden fazla hatalı tüketim yapıyorsanız bu yazımız tam size göre.

Kahvaltı Şart

Beslenme değişiklikleriyle açlık krizi yaşamanızı önleyebilir, gereksiz bir şekilde çok yüksek kaloriyi ürünler tüketmeyebilirsiniz. Bunun için yapılacakların başında kahvaltı gelir. Mutlaka her gün kişinin kahvaltı yapması ve süt ya da yumurtayla protein ihtiyacını karşılaması gerekir. Bu sayede herhangi bir açlık hissi gün boyunca oluşmayacaktır.

Ara Öğün Tercihleri

Ana öğünlerin geçiştirilmesi kadar ara öğünlerin olmaması da açlık krizlerini tetikler. Mutlak surette kahvaltı ile akşam yemeği arasında en az iki ara öğün olmalıdır. Ayrıca kan şekerinin dengelenmesi için badem, fıstık, ceviz tüketmenizi de tavsiye ederiz. Diğer ara öğün ise taze meyvelerle olmalıdır.

Meyve Seçimi

Halihazırda gün içinde şeker ihtiyacının karşılanması adına tatlılar yerine meyve seçimleri yapmalısınız. Böylelikle hem lifli yapısı hem de zengin mineralli özelliğiyle daha sağlıklı bir beslenme gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yine de çok aşırı bir meyve tüketiminden bahsetmiyoruz. Günlük 1 tane orta boy elma yeterli olacaktır.

Ara Öğün Kuruyemişleri

3 saatlik aralarla badem, fındık, ceviz tüketerek ki bir avuç olması yeterlidir, kan şekerinde ani düşüşlerin önüne geçebilirsiniz. Magnezyum, fosfor, çinko mineralleri alınması da vücut direnci açısından önemlidir.

Açlık Krizi Ekmek Seçimleri

Beyaz ekmekler yerine tam tahıllı ekmek tüketimi yapılması da uygundur. Tahılların midede daha uzun sürmesi açlık krizi yaşanmasını önlerken gün içinde fazla yememeye dikkat etmelisiniz.

Ana Öğünlerde Salata

Izgara et, balık, tavuk gibi ana yemeklerin yanında mutlak surette zeytinyağlı bir salata tüketilmelidir. Posa içerikleri yüksek olduğu için doyurucudur.

Yeşil Çay İçinde Çubuk Tarçın

İnsülin direnci açısından yeşil çayın içine bir tane çubuk tarçın eklenebilir. Böylelikle vücut dengesi korunur ve açlık duyma hali ortadan kaldırılır.

Tahıl Yulaf Dengesi

Karbonhidrat alımı açısından tahıl yulaf tüketimi de kan şekerinin dengelenmesini ve tokluk hissi alınmasını beraberinde getirir. 1 su bardağı süte 3 yemek kaşığı kadar yulaf ezmesi konularak ara öğünlerde bir alternatif yaratabilirsiniz.

Su Tüketimi Yükseltilmeli

Vücut ihtiyacının üstünde su tüketimi yaparak denge korunabilir. Limonlu, elma dilimli ya da naneli olarak da aroma oluşturarak su içebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında sıvı kaybının fazla olmasıyla daha fazla su içmelisiniz. Bununla birlikte limonlu su diyeti yazımıza da göz atabilirsiniz. Egzersiz yaptığınız günlerde de yine su tüketimine dikkat etmelisiniz.

Tok Tutan Sihirli Kefir

Gün içerisinde daha uzun süre tok kalmak istenirse kefir en iyisidir. Açlık krizi mücadelesinde protein dengesi önem taşır. Bu açıdan bir bardak kefir içerek yeterli kaloriye sahip olursunuz. Ayrıca bağırsak enfeksiyonları noktasında da olumlu etkisi olacaktır. Var olan bu 10 altın kuralla açlık krizlerinin önüne geçebilir, olur olmaz yemek yeme alışkanlığınıza son verebilirsiniz. Diyet yaparak verdiğiniz kiloları asla bir daha almayacağınızı garanti ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir