Diyet Yasakları Neler?

Kaç gün ve hangi çeşit olursa olsun diyet yasakları genel itibariyle aynıdır. Tüm diyet listelerinde yasaklı olan ürünleri ve ürünlerin yapılma durumlarını sizlerle paylaşacağız. Buna yönelik olarak listelerinizi kontrol edebilir, ne olursa olsun bunları asla tüketmemelisiniz. Çalışmalar yapan uzmanların ifade ettiği gibi diyetlerde tüketilecek değil, tüketilmeyecek ürünlerin önemi daha fazladır. Bu durum ise fazlalıkların bırakılması olarak ifade edilir. Eğer kişi, diyet yaparken fazla olanları bir kenara ayırırsa kendiliğinden kilo vermeye başlar. Sonrasında ek takviyelerle çok daha hızlı bir kilo vermeyi sağlıklı gerçekleştir.

Her ne kadar sağlıklı besleniyorum deseniz de yaptığınız bazı kaçamaklar çok zorlu bir durumu ortaya çıkarır. Bunun en önemli nedeni ise bir diyet döngüsüne girmektir. Kişinin devamlı kilo vermek için diyete başlaması ve ardından verim alınmaması büyük bir şoktur. Sonrasında yeniden diyet ve yeniden yanlış beslenmenin getirdiği hayal kırıklığı. Böyle bir durumu yaşamamak adına diyet yasakları listesine uymanız önem taşır.

 

İşlenmiş Etler Listesi

Halihazırda ABD merkezli kuruluşun ortaya koyduğu rapora göre diyet yasakları neler? Sadece diyet boyunca değil, kişinin yaşamı boyunca bu ürünleri çok az kullanması gerekir. Bunların başında nitrat ve aşırı tuza sahip olan işlenmiş etler gelir. Özellikle sosis ve salam için tehdit çok fazladır. Ayrıca sucuk da diyet listelerinde tam anlamıyla yasaklıdır. Hiçbir şekilde bunları kullanmadan süreci tamamlamamız gerekir.

Kızartma İşlemi Diyet Yasakları Listesinde

Aşırı yağ içerisinde gerçekleşen kızartma işlemleri son derece risklidir. Söz konusu hidrojenize yağ nedeniyle ürünler besin değerini kaybeder. Ayrıca sahip olduğu özellikleri bırakarak tam anlamıyla bir yağ deposuna dönüşür. Başta patates kızartması olmak üzere bu tür ürünleri yemek yanlıştır. Bunun yerine alternatif arayanlar için haşlama ideal bir yöntemdir.

Yapay Tatlandırıcı Yasakları

Sukraloz bulunan tatlandırıcı ürünlerin kullanımı da hem sağlık hem de diyet özelinde son derece zararlıdır. Çay, kahve gibi ürünlere ekstra şeker eklememeye çalışın. Ayrıca bol şeker ve tatlandırıcı içeren gazlı içeceklerden de uzak durmalısınız.

Yüksek Kalori İçerenler

Kızartma özelinde ürünleri çok aşırı ateşle temas etmesi de sakıncalıdır. Buna yönelik olarak pişirme aşamalarına da bakarak ürün seçimi yapmalısınız. Söz konusu diyet yasakları arasında hamburger ve benzerleri de vardır. Doymuş yağ oranı yüksek olmakla beraber kızgın ateşte pişirmenin besin değerine etkisi olumsuzdur. Bunlara uygun olarak seçeceğiniz sağlıklı beslenme yolları ve ürünlerle diyetinizi tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir