Diyet Stresine Son: Sezgisel Beslenme Nedir?

Halihazırda popüler olma yolunda hızla ilerleyen sezgisel beslenme nedir ile ilgili birçok önemli husus vardır. Baktığımızda eskiye dönüş olarak da tanımlanırken yeme alışkanlıkları üzerinedir. Söz konusu tüm diyet programlarıyla oluşan stres ve kaygının azaltılmasını amaçlar. Bununla birlikte çok daha iyi sonuçlar vermesi de hızlı kilo kaybını sağlar. Sizlerde daha doğru ve ideal olan bu beslenme yöntemiyle diyetlerden öte bir zayıflama elde edebilirsiniz. Peki, sezgisel beslenme nedir?

Sezgisel Beslenme Nedir, Ne Değildir?

Sezgisel Beslenmenin tanımı için yeme alışkanlıkları üzerindeki kişi kontrolüdür, diyebiliriz. Şüphesiz ki hemen her gün ne yiyeceğimize ve nasıl tüketeceğimize dair yüzlerce soruyla muhatap oluyoruz. Bunlarla ilgili planlar yaparak hesaplar peşinde olmak da beyin açısından yorucudur. Tüm stres birikimiyle gelen endişelerde kişinin yorulmasını kaçınılmaz hale getirir. Halihazırda “Mindfulness eating” tanımıyla meşhur olan bu beslenme türünde ilişki kurma vardır. Kişinin acıkması halinde yemeye oturması ve doymasıyla yemekten kalkması hedeftir. Bu sayede yemekler için saat ayarlaması yapmak, kalori hesabıyla uğraşmak ya da belirli sıraya göre tüketmek dertleriyle uğraşmaz. Sonrasında ise beyin rahatlaması olacağı için aç kalma korkusu da gider. Kişinin yemek sırasında çok daha fazla yeme isteğini ortadan kaldıran sezgisel beslenme ile zayıflamak mümkündür. Peki, bu sürece dair yapılması gerekenler neler?

Diyet Stresine Son Verin

Devamlı olarak tüm gün ve tüm hafta boyu diyet yapıyorum stresinden uzak durmalısınız. Ayrıca yemeklerin içeriği veya protein değerlerini hesaplamak da artık geride kalır. Hiçbir şekilde ana öğün ve ara öğün ayrımı da yapmadan davranın. Vücudun oluşturacağı tüm stres birikimiyle daha fazla kilo alabileceğinizi unutmayın. Özellikle kilo vermek isteyip de diyet sonrasında kilo alanlarda bu stres rol oynar. Neden ben kilo alıyorum diye soruyorsanız kendinize hemen sezgisel beslenme nedir diyerek başlayabilirsiniz. Çünkü hemen her diyet dönemindeki fazla kiloların nedeni beyinsel fonksiyondur. Yemeklerle doğrudan bağ kalmaması sonucunda artık insanın ne yediği de önemsiz olur. Tek amaç var olan programı tamamlamak haline gelir. Ancak bu sağlıklı bir yaşam imkanını kişinin elinden alır. Bunun için sağlıklı bir yemek-tüketici ilişkisi açısından çok gelen bilgileri çöpe atıyoruz.

Açlık Duygusunu Yönet

Söz konusu sezgisel beslenme sayesinde açlık duygu kontrolünü de sağlar insan. Her ne kadar fizyolojik bir durum olsa da aslında açlık, genellikle duygusal bir ihtiyaç olarak ortaya çıkar. Kişinin sadece duygusal nedenlerle açlık hissettiği bilimsel bir veridir. Çoğunlukla olan bu durumla ilgili de insanın iradesini yönetme bilinci devreye girer. Bunu sağlayarak sizde diyet uygulamasına gerek olmadan kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yasak Yemek Listesi Yapmayın

Devamlı yemekleri sınıflandırma ve listeleme durumları da kişinin duygusal ihtiyaçlarını ortaya çıkar. Ardından açlığın ileri boyuta taşınması da stresi ve dürtüleri öne çıkarır. Yasaklı yiyeceklere karşı çok daha yüksek bir istek olacağını unutmayın. Bundan dolayı kaloriye göre ayrım yaparak bazı yiyeceklerini kendinize yasaklamayın. Bunu yapmadan da o yiyeceklerden gerektiği ölçüde uzak kalabileceğinizi unutmayın. Ayrıca yine buna paralel olan bir başka durum besinleri kötüleme alışkanlığıdır. Şekerin zehir etkisinde olduğu ya da karbonhidratların kilo deposu olduğunu düşünmeyin. Sadece bedeninizi dinleyerek yapacağınız eylemlerle kilo verebileceğinizi hatırlayın. Bu sezgisel beslenme sayesinde hesapsız bir şekilde vücudunuzu dinlemeyi öğrenirsiniz. Bu sayede ihtiyaçları karşılayarak fazlalıkları vücudunuza yük etmemiş olursunuz.

Sezgisel Beslenme Etkileri

Var olan tokluk hissini ortaya çıkarma ve bedene saygı duyarak yaşamınızı sürdürmek de son derece önemlidir. Toplum ya da algıların dar kalıplarına sıkışmanıza gerek yoktur. Yemeklerle barış yaparak ve istediğinizi yiyerek devam edin. Böylelikle doyma anında artık yemek istemeyecek olan vücudunuz sizleri yönlendirmeye başlar. Günlük yapacağınız egzersizleri de bir alışkanlık hale getirirsiniz. Vücudunuz her gün bu egzersizleri sizden talep etmeye başlar zamanla. Diyetsiz kilo vermeyi mümkün hale getiren sezgisel beslenme nedir ile birlikte neler sağladığını bu şekilde görebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir