Diyet Porsiyon Ayarlaması Nasıl Yapılır?

Zayıflama adına diyet porsiyon ayarlaması büyük öneme sahiptir. Söz konusu spor ve egzersizlerin yanında neler yiyeceğiniz birçok unsuru belirler. Ancak çok daha önemlisi ne kadar yiyeceğiniz meselesidir. Bunun için doğru püf noktaları bilerek hareket etmek çok daha iyi bir seçim olur. Bir yandan sağlığınızı korumak diğer yandan da zayıflayabilmek için bu kuralları uygulamanız yeterli olacak.

Porsiyon Seçimleri

Söz konusu birçok araştırma porsiyon seçimlerinin ne kadar değerli olduğunu ortaya çıkar. Özellikle aşırı yemek konusunda kendisini kontrol edemeyen kişiler için porsiyonlar ayarlanır. Sonrasında ise ideal oranda yiyerek doyum sağlanır. Günümüzde başta fast food olmak üzere hemen her menü için büyük boy seçimler bulunur. Devamlı olarak yeni eklenen ürünlerle menüler daha şişkin hale gelir. Ardından ise aniden kilo alma sorunuyla karşı karşıya gelir insan. Özellikle obez oranının çok fazla olması da doğrudan porsiyon ayarlamalarıyla azaltılabilir. Peki, diyet porsiyon ayarlaması özelinde ipuçları nelerdir?

Diyet Porsiyon Tabakları

Sağlıklı beslenme noktasında dikkat etmeye başladığınız andan itibaren tabak seçimi yapmalısınız. Mutlaka çok daha küçük tabakları tercih ederek diyete başlayın. Ardından diyet porsiyon ayarlaması ile neler yiyeceğinize karar verin. Ayrıca her şeyden yiyebileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın. Artık asla makarna yok veya hamur işi yasak gibi cümlelerden uzak durun. Çünkü az yediğiniz takdirde bunların sakıncası da olmayacaktır. Bununla birlikte her besinden az miktarda yiyerek çok daha sağlıklı ve mutlu olabileceğinizi de unutmayın.

Halihazırda var olan çalışmalara baktığımızda büyük tabak ve kase kullanan kişilerin daha fazla oranda yemek tükettiği ortaya çıkıyor. Bununla birlikte yemeği daha az almak için tabağı da küçük seçerek işleme başlayın. Psikolojik olarak kişiyi etkileyecek bu durum aslında güzel bir diyet porsiyon ayarlaması olur. Her ne kadar tabağı tam kapasiteyle doldursanız bile küçük olduğundan dolayı çok aşırı bir tüketim yapmamış olursunuz. Böylelikle doygunluk hissine de sahip olursunuz.

Tam tersini düşündüğümüzde büyük bir tabağın içerisinde bir avuç kadar makarna koyarsak insanı rahatsız eder. Çünkü göz doymayacağı için kişinin tatmin olması da daha zordur. Sonrasında ise tabağı daha fazla makarnayla doldurarak diyeti rafa kaldırmış olur insan. Buna benzer durumlarla karşılaşmama adına mutlaka daha küçük tabakları kullanmalısınız. Ayrıca herhangi bir farklı oran çıkmaması adına devamlı aynı tabakla da devam edebilirsiniz. Bir bağ oluşturarak aynı tabağı her akşam yemeğinde kullanmanız yarar getirir. Farklı besin gruplarından yiyecekleri de porsiyon olarak aynı tabak içerisine alabilirsiniz.

Yemek Öncesi Su Desteği

Söz konusu kilo verme adına diyet porsiyon ayarlaması dışında taktikler vardır. Bunlardan en önemlisi yemekten yarım saat kadar öncesinde su içmektir. Bir bardak suyu içtikten sonra porsiyon kontrolünü çok daha iyi bir şekilde yapacağınızı göreceksiniz. Vücutta yaşanan doyum haliyle birlikte yemeğe saldırma durumu da ortadan kalkar.

Tencereden Diyet Porsiyon Ayarlaması

Hiçbir şekilde tencere ya da büyük kaplardan yemeklerinizi tüketmeyin. Mutlaka kendinize ait olan küçük tabaklara porsiyon halinde alarak yemeğe başlayın. Aksi durumda hem iştahınızı arttıracak hem de çok daha fazlasını fark etmeden yiyeceksiniz. Bu durumlar diyete büyük zarar verirken sofra olmadan da yemekten atıştırmak zararlıdır. Böyle bir alışkanlığınız varsa baş etmeye çalışmalısınız. Aksi halde yapacağınız küçük porsiyon taktikleri istendiği etkiye sahip olmaz.

Yemek Yerken Taktikler

Seçtiğiniz küçük tabaklardan yemek yerken en az 25 kere çiğneme işlemiyle lokmalarınızı yutun. Hızlı bir şekilde yemek yemenin sonucunda kilo kaçınılmaz olur. Ayrıca sağlık açısından zararlı olan bu durum birçok hastalığın habercisidir. Bununla birlikte hızlı yiyerek beyne gidecek doyma bildirimi de geç gelir. Bu ise çok daha fazla bir şekilde yemenize neden olur. Yavaş bir şekilde tabağınızı bitirdikten sonra ekstra bir porsiyon istemenize de gerek kalmayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir