Dikkat! Yumurta Kanser Riski Taşıyor

Başta kahvaltılar olmak üzere her öğün için tercih edilebilir yumurta kanser riskine sahip mi? Araştırmalar birçok noktaya dikkat çekerken en önemli beslenme kaynaklarından birisi olduğu kesin. Ancak yumurtayı nasıl ve ne şekilde tükettiğiniz son derece mühim. Bununla birlikte sıklığı ve tercih ettiğiniz ek ürünlerin kullanımı da yumurtanın yararlı olup olmamasını belirliyor. Peki, yumurta tüketimi neler sağlar?

Yumurtanın Faydaları

Hemen her kahvaltı için olmazsa olmaz olan yumurtaları farklı şekillerde hazırlayabilirsiniz. Tavaya kırabileceğiniz gibi haşlanmış olarak da tüketebilirsiniz. Bununla birlikte ekmek üstü aperatif menüler ortaya çıkarabilirsiniz. Reçel, peynir ve zeytin gibi kahvaltının baş köşesinde bulunur. Protein kaynağı olmakla beraber kemiklere iyi gelir. Tüm vücut iltihaplanmalarını da ortadan kaldırır. Ayrıca beyin sağlığı açısından da haftada en az iki gün yumurta tüketmelisiniz. Peki, yumurta kanser riskini nasıl taşıyor?

Yumurta Kanser Yapar Mı?

Başlı başına sağlık açısından birçok unsura sahip olan yumurtaları tüketirken birçok noktaya dikkat etmelisiniz. Bunlardan birincisi yıkamadır. Buzdolabından aldığınız yumurtayı yıkadıktan sonra kırarsanız büyük bir risk ortaya çıkar. Çünkü yumurta kabuğunda bulunan mikrop ve virüsler yıkama sonrasında içe nüfuz eder. Bunun yerine yumurtayı kırıp sonrasında kabuğunu çöpe attıktan sonra ellerinizi yıkamalısınız. Böylelikle hiçbir olumsuz durum olmadan güvenle tüketebilirsiniz.

Yumurtayla İşlenmiş Etler Karışımı

Kahvaltı günlerinde yumurtayı yerken işlenmiş etlerin kullanımı da bir başka kanser riskini beraberinde getiriyor. Daha ziyade sucuk kullanılırken sosis, pastırma ve füme et de tercihler arasındadır. Doymuş yağ açısından güçlü olan bu besinler nedeniyle fazla sodyum alımı gerçekleşir. İnsan vücudu açısından hesap etmemiz gerekirse günlük sadece bir dilim pastırma ya da bir tabak dolusu sosis aşırı miktar olur. Bunun sonucunda kalp hastalıklarını da tetikler. Özellikle alışkanlık haline gelmiş yumurta ve işlenmiş etler karışımı bir menüden uzaklaşmalısınız. Bu iki unsurun karışımıyla kanser kaçınılmaz hale gelir. Ayrıca obezite açısından da bir davetiye olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Özellikle haftalık bazda tüketimler olmasıyla koroner arter hastalığı en ön sıradadır. Bununla birlikte sosis ve salam seçimleri de çok tehlikelidir. Bunlar yerine yumurtayı haşlanmış yapabilir veya sebzeler ekleyebilirsiniz. Peynir ile uyumlu olmasının yanı sıra domatesli olarak da tercihlerde bulunmanız söz konusudur.

 

 

One Reply to “Dikkat! Yumurta Kanser Riski Taşıyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir