Dikkat Testleri Nedir? Test Çözümü

dikkat testleri

İnsanoğlu yaşamı boyunca algılama üzerinden hayat oluştururken dikkat testleri artık günümüzün gerçeğidir. Eskiden çok daha az uyarıcı vardı. Sonrasında giderek değişen koşullar ve teknolojinin etkisiyle uyarıcıların sayısı arttı. Halihazırda her gün binlerce kez uyarıcı etkisine giren bir beyne sahip insanoğlu. Eskiden yalnızca insanların ve bazı insan yapımı ürünlerin uyarıcı etkisi söz konusuydu. Şimdi ise tek bir telefonda bile yüzlerce uyarıcıya sahip olmanın dayanılmaz zorluğu var. Bununla birlikte ortaya çıkan dikkat testlerinin temel amacı ise detaylı bir ölçme sağlamaktır. Kişinin odaklanma konusundaki becerisini ölçme adına gerçekleşir. Sonrasında ne kadar oranda bir dikkat dağınıklığı olduğu sonucu ortaya çıkar. Ayrıca eksiklik durumlarının ölçülmesine bağlı olarak çözümler sunar.

Dikkat Testleri Ne Sağlar?

Çok farklı türlerde bulunan dikkat testleri temelde insanın algısını gösterir. Daha ziyade çocuk yaşta insanların bu testleri yapabilmesi ve beceri göstermesi de önem taşır. Burada oyun şeklinde dikkat testleri bulunurken birçok farklı alanda ölçüm yapma imkânı bulunur. Ayrıca konsantrasyon durumuna bakma adına da resimler arasındaki farklı durumları bulma en idealidir. Bununla birlikte sanatsal açısından öneme sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Eğitici ve sağlık bakımından role sahip olan dikkat testleri giderek sanata yaklaşıyor.

Dikkat Eksikliği Durumları Neler?

  • Derslere odaklanma sorunları yaşama,
  • Bir şeyler dinlerken farklı hayallere dalma,
  • Herhangi bir iş yaparken farklı uyarıcılara tepkisiz olma,
  • Bir anda dikkatin ana konu ve olay dışına çıkması,
  • Eşyaları koyduğu yeri unutma,
  • Var olan detayları görmeme, anlamama,
  • Konuşma sırasında konu dışına çıkma

Söz konusu bu durumlar dikkat eksikliği olduğunu göstermekle beraber çözüm yolları da vardır. Unutmayın zihinsel gelişimleri de daha iyi bir noktaya çekebilmek mümkündür. Halihazırda kas gelişimiyle bu açıdan benzerlik gösterir. Kişinin beyin çalışmaları yapmasıyla çok daha iyi sonuçlar alabileceğini bir gerçektir. Ayrıca matematik problemleri çözme ya da bulmaca bitirmek de bir tedavi yoludur. Bununla birlikte aksiyon filmlerini izlerken ayrıntılara hakim olma duygusu gelişir. Bundan dolayı bunu da yine iyi bir egzersiz olarak görmemiz yanlış olmayacaktır. Peki, dikkat testleri ile aranız nasıl? Aşağıdaki dikkat testlerinin cevaplarını yorumlara yazarak kendi durumunuzu görebilirsiniz.

Aşağıda yer alan kitapların olduğu görselde acaba kalem nerede?

Sizce hangi inek farklı oturuyor olabilir? Tahmininiz var mı? Bir dakikalık süre içerisinde bilmeniz gerekiyor!

Aşağıda yer alan görselde kedilerden bir tanesi farklı bir görünüme sahip. Peki, sizce hangisi?

Aşağıda yer alan görselin cevabını da yorumlara yazabilirsiniz.

One Reply to “Dikkat Testleri Nedir? Test Çözümü”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir