Dikkat! Maymun Çiçeği Virüsü Salgını

maymun çiçeği virüsü salgını

Dünya Sağlık Örgütü kırmızı alarm verirken maymun çiçeği virüsü salgını yayılıyor. Bir pandemi dönemi daha yaşamaktan korkan bilim insanları ise çalışmalarını yoğun hale getirdi. Ancak gelen haberler hiç de iç açıcı değil. Bununla birlikte Avrupa’nın farklı ülkelerinde görülmesi de vahametin boyutunu ortaya koydu. Peki, bir anda ortaya çıkan bu virüs salgını hakkında neler biliyoruz? Nasıl ve ne zaman ortaya çıktı? Nasıl ve nereden geliyor?

Maymun Çiçeği Virüsü Hakkında

İngiltere’de çok sayıda kişide görülmesiyle bir anda gündem olan maymun çiçeği virüsü sürüyor. Seyahat eden kişilerce yayılma riski olduğunu bilim insanları da açıkladı. Ayrıca tespiti mümkün olmayan kişileri de hesaba katarsak yüzlerce insanda var olabileceği tahminler arasına. Tarihe baktığımızda ise 1958 yılında ilk kez duymuştu dünya. Afrika ülkelerinde ortaya çıkan Maymun Çiçeği virüsü kayıtlara da Monkeypox olarak geçmişti. Sonrasında ise insanlara geçtiğine dair bilgiler geldi. Ayrıca insandan insana bulaşma riski de çok yüksek olabileceği kanıtlandı. Virüslü hayvanlarla temas halinde olan insanların yayma ihtimali bulunuyor.

İnsanlara Nasıl Bulaşıyor?

Yüz yüze temas olmasına karşın yakınlık burada önemli bir faktördür. Kişiyle mesafe 1 metreden fazla olursa bulaşma ihtimali oldukça azalıyor. Ancak yine de uzmanlar toplu alanlara sahip metropol kentlerde bunun mümkün olamayacağını ifade ediyor. Özellikle birkaç tane görülmesi durumunda işin kontrolden çıkması söz konusu. Engelleyici durumların hemen başta konması da gerekiyor. Peki, maymun çiçeği virüsü salgını gelir mi?

Maymun Çiçeği Virüsü Salgını Başlar Mı?

Halihazırda grip ile aynı belirtilere sahip maymun çiçeği virüsü salgını ile ilgili netlik yok. Bir anda ortaya çıkan salgınlarla pandemi hayatı felç ediyor. Daha yeni salgın atlatan dünya genelinde böyle bir şokun getireceği etki de büyük olur. Dünya Sağlık Örgütü çalışmalarına devam ederken belirtileri ise kas ağrısı, titreme, aşırı yorgunluk olarak sıraladı. Şüphesiz ki yüksek ateş de yine maymun çiçeği virüsünün belirtilerinden bir tanesidir. Sonrasında ise ciltte dökülmeler kendisini gösteriyor. Ayrıca kızarıklık olma ihtimali var olurken 15 günlük bir hastalık süreci bulunuyor. Bununla birlikte belki de en tehlikeli durumu ise beyne verdiği zarardır. Yapılan araştırmalarla beyin için büyük bir tehditten bahseden araştırmacıların sayıfı fazla.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir