Dikkat! Kalp Krizi Besinleri Listesi

kalp krizi besinleri sanabanabilgi

Söz konusu kalp krizi besinleri aslında sandığımızdan çok daha büyük bir tehlikenin habercisidir. Her ne kadar lezzetli olsa da çokça yediğimiz ürünlerin bazısı kan damarlarını tıkayan besinler listesinde yer alıyor. Daralma olmanın sonucunda ise kalp krizi kaçınılmaz hale geliyor. Doğrudan insan sağlığını tehdit eden bu besinlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Bazı zamanlar için faydalı bile olsa bu besinlerin vereceği zararların sağlık açısından telafisi de oldukça zordur. Peki, kan damarlarında daralmaya neden olan bu besinler hangileri?

Kan Damarlarını Tıkayan Besinler Listesi

İlk sırada çokça faydalı olan meyan kökü geliyor. Bir Akdeniz bitkisi olmasının yanı sıra öksürük ve boğaz ağrılarında tam anlamıyla bir ilaçtır. Bununla birlikte birçok hastalıkta da geçirici etkisi vardır. Ancak birkaç gün kullanımı yeterlidir. Bunun birkaç hafta devam etmesi durumunda yüksek tansiyonu ortaya çıkarır. Doğrudan kan damarlarında daralma yaratması da söz konusu olurken kriz durumlarını beraberinde getirebilir. Sadece ilerlemiş yaş değil, orta yaş grubu da kalp krizi besinleri tehdidi altındadır.

Kafein Kan Damarlarını Daraltır

Çay ve kahve içerek baş ağrısından kurtulduğunuzu biliyor musunuz? Evet, bu doğru. Çünkü ağrı durumlarında kan damarlarında genişleme olur ve daha fazla pompalama gerçekleşir. Sonrasında kahve içerek bu damarlarda büzülmeyi sağlarız. Böylelikle fazla kan uzaklaşırken ağrılarda geçer. Ancak bu büzülmenin uzun soluklu olması ya da sık sık meydana gelmesi bir tıkamayı da ortaya çıkarabilir. Bundan dolayı aşırı bir kahve ya da çay tüketimlerinde kalp krizi riski bulunur.

Kalp Krizi Besinleri

Başta margarin olmak üzere bisküvi, kraker ya da şekerli paketlerin birçoğunda risk çok daha fazladır. Kötü kolesterol ortaya çıkaran bu ürünlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Kek, poğaça gibi hamur işi besinlerin zararı da vardır. Bunların tamamı kalp krizi besinleri olarak tanımlanır.

Yüksek Tuzlu Gıdalar

Halihazırda kan damarlarını tıkayan besinler listesinde sodyum farkı belirleyicidir. Kan basıncını artıran minerallerden olan sodyum, büzülme ve daralma durumlarında rol oynar. Yüksek miktarda bir sodyum aynı zamanda su demektir. Kan hacminin artması da beraberinde tansiyon ve kalp hastalıklarını yaşatır. Tuzla birlikte doymuş yağ olan kırmızı etin fazla tüketimi de yine yarardan çok zarardır. Son yıllarda Batılı araştırmacıların önerisi ise ayda sadece bir gün kırmızı et tüketimidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir