Dikkat! Herkesin Yaptığı Diyet Hataları Neler?

Aniden kilo verme isteği gelebileceği gibi daha hızlı zayıflama planları da diyet hataları için kaçınılmaz oluyor. Son derece önemli olan diyet süreçlerinde yapılanlar ya da yapılmayanlarla sağlığınızı bozabilirsiniz. Bu açıdan birçok hususa her zaman dikkat ederek sağlıklı diyetin peşinden gitmeliyiz. Metabolizmayı bozmak, açlık savaşlarına girişmek ya da vücuda işkence çektirme planlarını geride bırakın. Beslenmenin hem fiziksel hem de ruhsal önemi var. Olası bir sarsılma sonucunda gündelik yaşamı olumsuz etkileyecek birçok durumla karşı karşıya kalınır. Telafisi çok güç durumların yaşanmaması adına çokça yapılan diyet hatalarından uzak durmak en iyisidir. Peki, herkesin hemen her diyet hatırasında bulunan bu hatalar neler?

Açlık Savaşları

Daha kısa süre içerisinde kilo verme adına kişilerin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi uzun süreli açlıktır. Acıkmadığı için öğün atlayarak devam etmek ya da kahvaltıyı geçiştirmek de buna örnektir. Halihazırda bu durumların kişinin sağlıklı bir gün geçirmesini zorlaştırır. Herhangi bir şey yedikten sonra metabolizma çalışmaya başlar. Bununla birlikte sindirim süreciyle enerji harcar. Ancak uzun bir süre hiçbir tüketim olmaması durumunda metabolizma yavaşlar. Kişinin öğütme mekanizması tabiri caizse durur. Bu durum ise kilo vermeyi de doğrudan etkiler. Ayrıca diyet hataları içerisindeki bu yanlışla beraber kişinin ihtiyaçları da karşılanmaz. Ortaya çıkabilecek sağlık problemlerine de zemin hazırlar.

Karbonhidrat Yasak Hatası

Çoğunlukla belirtilen karbonhidrat bulunduran besinlerin diyetlerde yasak olduğu inanışı da en büyük hatalardan birisidir. Ekmek, makarna gibi ürünleri tüketmeme alışkanlığı son derece yanlıştır. Yalnızca bunların azaltılması gerekli olup farklı karbonhidrat gruplarına da yönlendirme yapılması sağlıklıdır. Asla ekmek yememek veya makarna, bulgur, pirinç tercih etmemek büyük rahatsızlıkları getirir.

Su Tüketimiyle Diyet Hataları

Genellikle ödem yapan su için farklı inanışlar vardır. Bazıları aşırı bir su içme sürecine girerken bazı kişilerde ise tam tersi durum hakimdir. Vücutta ödem olur düşüncesi ile su arasında ters orantı vardır. Ne kadar çok su içilirse ödem oranı azalır. Ancak genelde su içmekten kaçanlar ise suyun ödem yaptığına inanır. Böyle bir durum olmadığı gibi su sayesinde metabolizma da hızlanır. Sindirim sisteminin güçleşmemesi adına mutlak surette saat başı su içmek önem taşır. Ayrıca vücudun susuz bırakılması da beraberinde çay ve kahveye olan ilgiyi yükseltir. Bunun sonucunda ise şişkinlik söz konusudur.

Meyveler Kilo Yapar Hatası

Çoğunlukla tüm şekerli ürünleri hayatından çıkaran diyet sevdalıları, meyve konusunda da yanlışa düşer. Meyvelerin şekerli olmasından ötürü kilo aldıracağına dair bir hatalı bilgide bulunur. Şüphesiz ki şeker oranı yüksek meyveler vardır. Ancak bunların tüketilmesi çok daha başka yararlar getirir. Antioksidan özelliğin alınması adına meyve tüketimi şarttır. Bununla birlikte vitamin ve mineral deposu olan meyvelerin tüketimi de diyeti olumlu yönde etkiler. Mutlak surette ara öğünlerde elma, armut, mandalina, portakal, çilek, karpuz gibi çeşitli meyveler yenir. Burada önemli olan husus ise meyve saatidir. Gece yarısı yenmesi ya da gün içerisinde çok fazla porsiyon tüketimi yarardan çok zarar getirir.

Sebze Yemekleriyle Yaşam Mücadelesi

Çok katı kurallara sahip diyet programları yalnızca sebze yemeklerinden oluşur. Bu ise tam anlamıyla diyet hataları için bir başyapıttır. Çünkü hem böyle bir seçim yapmaya gerek olmadığı gibi hem de kişinin birçok yararlı besinden almasını da önler. Hayvansal ürünlerde protein bulunur. Enzimlerin üretilmesi de bu sayede gerçekleşir. Hiçbir hayvansal ürün kullanımı olmadan sağlıklı bir diyet yapılabilmesi söz konusu değildir.

Tek Tip Diyet Tercihi

Bütün diyet sürecinde yalnızca tek tip ürünlerin yenmesi, farklı gıda alımları yapılmaması da en sık karşılaşılan hatalardandır. Vücudun protein, mineral, vitamin gibi farklı ihtiyaçları bulunur. Bunların içerisinde de çok farklı gruplandırmalar var olurken süreç boyunca hepsine takviye gerekir. Yalnızca sebze yemek ya da meyveden vazgeçmek bir hatadır. Tüm sağlıklı ürünlerin az miktarda ve doğru zamanlarda tüketimi olan diyet programlarını buna göre oluşturmak gerekir.

Light Ürün Kullanımı

Tercihlerde light olan ürünlerin kullanımı elbette ki güzel bir alışkanlıktır. Faydası olduğu da muhakkak bir gerçektir. Ancak light olduğu için çokça yemek veya içmek beraberinde büyük bir kilo artışı getirir. Yarım yağlı yoğurt, yarım sağlı süt ya da kepek ekmeklerde aynı durum geçerlidir. Bundan dolayı miktarın mutlaka kontrol edilerek öğünler hazırlanır. Aksi durumda beklentileri karşılamak pek de mümkün olmayacaktır.

Aşırı Limon Kullanımı

Yağ yakan besinler arasında bulunan sirke ve limon, özellikle diyet boyunca önemli rol oynar. Yemeklerde, çorbalarda, çaylarda, salatalarda birkaç limon sıkılarak gün tamamlanır. Bu durum ise mide sorunlarına adeta bir davetiyedir. Limonlu su içmekten vazgeçmek gerekir ki diyet hataları arasında kadınların çokça yaptığı yanlıştır. Ayrıca yağ kullanımının tamamen ortadan kalkması da bir başka sorundur. Çünkü zeytinyağının vücuda birçok besleyici özelliği vardır. Bir anda tüm yemeklerin yağsız yapılması da yine hata olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir