Dikkat! Hepimizin Yaptığı Çeyiz Hataları Neler?

Evlilik hazırlığı sürecinde hemen hepimizin yaptığı çeyiz hataları bulunuyor. Güzel fikirlerin ardından başladığınız çeyiz işlemlerinde neler alıyorsunuz? Şüphesiz ki her şeyi alma isteği ortaya çıkarken oldukça özentisiz bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. İlerleyen dönemde kullanmak istemeyeceğiniz ürünleri satın almamak için mutlaka bazı kurallara sahip olmalısınız. Özellikle yeni başlayanlara altın değerinde çeyiz tavsiyelerini derledik.

Liste Yaparak Adım Atmak

Elbette ki birçok farklı eşyanın alınması gerekiyor. Ancak hangisini, ne zaman almak daha doğru acaba? Hızlı bir şekilde satın almaya başlamak en büyük çeyiz hataları arasındadır. Bunun yerine mutlaka bir liste oluşturmalısınız. Mutfak için neler alacağınızı belirleyin. Ayrıca banyo setleri ve diğer eşyaları da sınıflandırma yaparak listeleyin. Bununla birlikte daha hızlı ve pratik bir şekilde çeyizinizi tamamlayabilirsiniz.

Özentisiz Çeyiz Alımı

Bir anda fırsatlardan yararlanma adına hızlıca çeyiz alışverişine çıkmak da yine büyük hatalardandır. Her şeyi bir anda alamayacağınızın farkına varın. Özellikle önemsiz gördüğünüz küçük ürünleri, düğün sonrasına bırakabilirsiniz. Evlendikten sonra hiçbir şeyim eksik olmasın, düşüncesi son derece yanlıştır. Çünkü mutlaka eksik ürünler çıkacak ve bazı eşyalara ihtiyaç duyacaksınız. Sonrasında da tamamlayabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

İndirimleri Takip Etme

Bir ürünün lüks ve markalı olmasıyla size uygun olması arasında büyük farklar vardır. Çok yüksek fiyattan aldığınız ürünlerinizin iyi çıkacağının garantisi de yoktur. Bundan dolayı her zaman için çeyiz indirimlerini bekleyebilir, fırsatları kovalayabilirsiniz. Böylelikle daha az maliyetli bir şekilde çeyiz tamamlanmış olur. Bir ürünün uygun fiyata alınması da kalitesiz olduğunu asla göstermez.

Çeyiz Parçalarında Uyum

Söz konusu ürünlerde tarzınızı yansıtmaya çalışabilirsiniz. Bazen renkli çeyiz takımlarını sevebilir, bir uyum olmasını isteyebilirsiniz. Buna dikkat ederek ürünler satın almayı ihmal etmeyin. Banyo çeyiz takımında paspas ile sabunluk arasında renk ve model uyumu olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca klasik bir tarza sahip olabileceğiniz gibi daha bohem ürünlerle de farklı bir ortam oluşturabilirsiniz. Ancak burada farklı model ve desenli ürünleri bir arada kullanarak uyumsuz bir görünüm çıkmamalıdır.

Elektronik Ürünlerde Dikkat

Özellikle küçük ev aletleri için fiyatla birlikte detaylı araştırma şarttır. Mutlaka çevrenizdeki insanlara sorabilir, varsa test edebilirsiniz. Ayrıca işinize yarayacak model ve özelliklerde yeterli olur. En üst kaliteyi almaya çalışarak bütçenizi zorlamayın. Moda ürün geçişi artık çok hızlı oluyor. Bundan dolayı artık bunlar moda diyerek alacağınız eşyaların bir sene sonra eski olacağını aklınızdan çıkarmayın. Sırf modaya uymak adına çeyiz hataları yapmamalısınız.

Çeyiz Setleri Alma Hataları

Şüphesiz ki daha kolay olan çeyiz setleri birçok açıdan risk barındırır. Bunların başında yemek takımı veya tencere setleri özelinde gelir. Çünkü çok aşırı bir malzeme içerdiğinden dolayı hepsinin bir anda lazım olmayacağı açıktır. Yüksek fiyatlara sahip olan bu çeyiz setleri gereksiz hale gelebilir. Ayrıca çeyiz setleri içerisinde birbirinden çok farklı ürünler bulunuyor. Bunların kalitesinin aynı olduğunu söylemek zordur. Bir markanın bir ürünü daha iyi olurken diğer markanın farklı ürünü çok daha iyidir. Bundan ötürü ayrı alımlarla ihtiyaçlarınıza göre bir plan oluşturabilirsiniz. Topluca çeyiz setleri bu açıdan da oldukça yanlış olur.

Çeyiz Hataları Yorumlara Bakmak

Çevrenizdeki herkesin farklı bir isteği ve yorumu olacaktır şüphesiz. Özelikle evlilik öncesi ve sırasında herkesin fikrini almak son derece yanlıştır. Bununla birlikte çeyiz hataları özelinde de etraf yorumları bulunur. Tamamen kendi fikirlerinizi oluşturup isteklerinize göre eşyaları almalısınız. Akıl alacağınız insanlar olsa da son kararı kendinizin vermesi gerekir. Bu sayede ileride pişmanlık olma durumunu ortadan kaldırırsınız.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir